Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır? - Webte İndir
İnternet

Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Adsense Nedir, Google Adsense Nasıl Kullanılır, Google Adsense Ne Anlama Gelir, Google Adsense Nasıl Kayıt Olunur, Google Adsense Para Kazanma, Google Adsense ile alakalı merak edilen tüm soruları bu yazımızda sizlerle detaylı olarak paylaşmaktayız.

İnternet üzerinden onlarca farklı para kazanma yöntemi yer almaktadır. Son zamanlarda birçok kişinin web sitesi yada blog kurarak para kazanmak istediğini görmekteyiz. Genel olarak web sitesi ile para kazanmak isteyen kişiler adsense üzerinden para kazanmaktadır. Peki nedir bu google adsense? Sizlerde bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yazıdasınız diyebilirim.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri bekleyen başlıklarımızı tanıyabiliriz.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense; Google tarafından oluşturulan ve internet üzerinden para kazanmanızı sağlayan bir platformdur. Web sitelerinize ve bloglarınıza adsense üzerinden reklamlar ekleyerek para kazanmanızı sağlamaktadır.

Sistem son derece basit ve düz bir mantık ile işlemektedir. Sizler sitenizi google adsense üzerine ekliyorsunuz. Sonrasında ise adsense, web siteniz için bir reklam kodu veriyor. Bu reklam kodunu sitenize ekliyorsunuz ve bu reklam üzerinden gelir elde etmiş oluyorsunuz. Bu sayede sitenize gelen kişiler üzerinden para kazanmış oluyorsunuz. İnternet üzerinde en sağlam ve en çok kazandıran platform google adsense diyebilirim. Güvenilirlik açısından da bütün listelerin en başında gelmektedir.

Google Adsense Nasıl Kayıt Olunur?

Web sitenizden para kazanmak için öncelikle bir adsense hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Sizler için ufak bir rehber eşliğinde bu adımları göstermek istiyorum.

İlk olarak buradaki linke tıklıyoruz.

Karşımıza bu tür bir ekran gelecektir. Burada yer alan forma sitemizin adresini giriyoruz ve e-posta adresimizi yazıyoruz. Sonrasında ise kaydet ve devam et butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemlerden hemen sonrasında adsense sizlere bir html kodu verecektir. Burada size vermiş olduğu kodu sizler sitenize eklemeniz gerekmektedir. Aşağıda görselde kutu içerisinde yer alan kodu alıyoruz ve sitemizin HEAD kodları arasına ekliyoruz.

Bundan sonrası tamamen google adsense bot ve çalışanlarına kalmış durumdadır. Siteniz artık onay aşamasında beklemektedir. Yaklaşık 1 ila 7 gün arasında cevap gelmektedir. Olumlu yada olumsuz bir şekilde dönüş sağlamaktadırlar.

Adsense Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Adsense, site onaylama aşamasında karmaşık bir yapıya sahip diyebilirim. Günümüzde binlerce kişinin adsense üzerine site ve bloglar ile çalışmak istediklerini görmekteyiz. Bu sebepten dolayı tüm siteleri incelemek ve karar vermek kolay bir adım değildir.

Adsense onay süreci genel olarak 2 gün ila 2 hafta arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Bazen çok kısa bir süreç olsa bile, bazı anlarda haftalarca onay sürecinde kalabiliyor. Bu durumda maallesef biraz can sıkıcı bir olaya dönüşebilmektedir. Fakat yine de başka reklam firması kullanmaktansa, adsense hesabının onaylanmasını beklemek en mantıklısı diyebilirim.

Web Sitem ile Adsense Uyumlu Mudur?

Adsense site onaylama kısmında katı kurallar oynayan bir şirkettir. Bünyesine katmış olduğu siteler genel olarak kaliteli ve özgün olması gereken web siteleridir. Bu sebepten dolayı da günümüzde yüzlerce farklı web sitesini reddetmektedir. Adsense politikasına uygun bir site hazırladığınızda bu problemi ortadan kaldırmış olacaksınızdır.

Peki adsense onay almak için neler yapılmalı? Bu sorunun cevabını maddeler halinde sizlerle birlikte paylaşmak istiyorum.

Google Adsense Onay Alma Taktikleri

Özgün İçerikler Paylaşın

Adsense onay alma sürecinde en başta gelen özelliklerden biriside özgün makale konusudur. Google, kopya içeriği asla sevmez ve bu tür sitelere farklı cezalar uygulamaktadır. Sitenizde yada bloğunuzda eğer kopya içerikler paylaşıyorsanız maallesef adsense üzerinden reklam alamazsınız.

Paylaştığınız yazıların tamamen size ait olması ve özgün yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu sayede google yazıların kaliteli olduğunu ve emek gösterildiğini anlayacaktır. Onay alma kısmında büyük bir önem taşıyor diyebilirim.

Makale Sayısı 

Adsense onay alma sürecinde en çok tartışılan konulardan biriside makale sayısıdır. Google adsense genel olarak makale sayısına çok önem vermemektedir. Fakat birçok kişiye yetersiz içerik gibi nedenlerden dolayı red cevabı göndermektedir. Eğer adsense kullanmak istiyorsanız en az 10 içerik olmasını sağlayın ve işinizi sağlama alın tavsiyesinde bulunabilirim. 

Site yada Blog Tema Tasarımı

Adsense onay almada sadece içerikler değil, tema konusu da önemli bir değer taşımaktadır. Başvurunuzun onaylanması için öncelikle sitenize güzel bir tema yüklemeniz ve düzenlemeniz gerekmektedir. Sitenizin kullanıcı dostu ve responsive bir temaya sahip olması, google’ın hoşuna gidecek olan bir özelliktir. Bu sayede adsense onay süreci çok daha iyi ve avantajlı bir şekilde ilerlemiş olacaktır.

ayrıca bkz: Deprem Anında Kullanılabilecek Uygulamalar [2022]

Gerekli Sayfaları Ekleyin (Süper Üçlü)

Günümüzde adsense onay alma aşamasında klasikleşen adımlardan biriside sayfalar kısmıdır. Tüm adsense onay alma taktikleri yazılarında genel olarak 3 aynı sayfa yer almaktadır.

Peki nedir bu olmazsa olmaz sayfalar? Kısaca bir göz atalım:

  • Gizlilik Politikası
  • İletişim Sayfası
  • Hakkımızda Sayfası

Burada yer alan üç adet sayfayı sizlerde sitenizin belli bir menüsüne eklemeniz gerekmektedir. Google, sitelerin kaliteli ve yasal bir şekilde hizmet vermesine önem göstermektedir. Sizlerde bu tür sayfalar ile birlikte Google’ın gözüne girmiş olacaksınızdır.

adsense covid

Başka Bir Reklam Eklemeyin!

Adsense ile birlikte çalışan çok az sayıda reklam firması yer almaktadır. Bu sebepten dolayı sitenizde reklama ait herhangi bir kod yada eklenti olmaması gerekmektedir. Aksi taktirde direkt olarak red cevabı sizlere gelecektir.

Google adsense site onayı sürecinde reklamlara da önem göstermektedir. Başka firmaların verdiği reklamları asla sitenize eklemenizi tavsiye etmemekteyiz. 

Sitenizin Kategorisi Adsense’e Uymalı!

Adsense, günümüzde sadece legal olan web sitelerinde reklamlar göstermektedir. Her ne kadar birçok kişi illegal sitelerde reklam göstermeye çalışsa dahi, en sonunda patlaklar vermektedir.

Peki nedir adsense kategorisine uygun web site kategorileri? Genel olarak şöyle açıklamak gerekirse; +18illegal ve bahis gibi siteler dışındaki tüm kategoriler onay alabilmektedir. Fakat yukarıda bahsettiğim kategori ve benzer kategori isimleri onaydan geçememektedir.

Adsense Üzerinden Ne Kadar Kazanırım?

Adsense, gelir elde etme kısmında diğer firmalara göre en iyisi diyebilirim. Bu durum tüm site kategorilerinde geçerli olmaktadır. Birçok kişi adsense üzerinden ne kadar para kazanılacağını merak etmektedir. Bu durum tamamen sitenin performansı ve gelen ziyaretçilere bağlı bir durumdur.

Site üzerinden kazanç elde etmek, sabit bir şekilde ilerlememektedir. Her çıkan reklamın ve tıklayan kişilerin kazandırdığı para farklıdır. Reklamın nereden tıklandığı, ne kadar sitede durulduğu gibi faktörler para kazancını etkilemektedir. Bu sebepten dolayı da net bir kazanç söylemek maallesef geçerli olmamaktadır.

Google Adsense Hangi Banka ile Çalışıyor?

Adsense, herhangi bir bankaya bağlı olarak çalışma sağlamamaktadır. Sizler kendinize ait olan resmi bir bankadan hesap oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında ise İBAN adresinizi adsense üzerinde onaylatıyorsunuz. Kazandığınız paralar belli bir miktara ulaştığında ayın belirli günlerde otomatik olarak hesabınıza yatmaktadır.

Adsense Ödemeleri Ayın Kaçında Yatar?

Google adsense kullanan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biriside ödemelerin ne zaman yattığıdır. Genel olarak adsense kazançları her ayın 20’si ila 25’i arasında hesaplara geçmektedir. Eğer araya hafta sonu veya resmi tatiller giriyorsa, maallesef 1-2 gün gecikme yaşanabilmektedir.

Şirketin belirli bir maaş günü bulunmamaktadır. Fakat genel olarak yukarıda belirtilen tarihler arasında elden edilen kazancı hesaba yatırmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte adsense nedir başlığı adı altında paylaşımlarda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı