XML Dosyası Nedir? Nasıl Açılır? - Webte İndir
İnternet

XML Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Dijital internet dünyasında sıklıkla farklı kavram ve terimler ile karşılaşmaktayız. Özellikle internet alanında çalışma sağlayan kişiler, her gün yeni bilgiler öğrenmektedir. Bu kelimelerden birisi de XML dosyaları olmaktadır. Birçok farklı alanda sıklıkla gördüğümüz ve ismi geçen dosya türlerinden birisidir. Peki XML dosyası nedir? Sizlerle birlikte bu makalemizde bu sorunun cevabını paylaşmak istiyorum.

İnternet ve forum alanlarında birçok kişinin XML ile alakalı araştırmalar yaptığını ve sorular sorduğunu fark ettim. Bende bunun üzerine sizler için böyle bir makale hazırlamak istedim. Genel olarak en çok merak edilen ve sorgulama yapılan konu başlıklarını ele alacağım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

XML Nedir?

İngilizce bir kelime olan eXtensible Markup Language’in kısaltması olan XML, işletim sistemleri ve insanların okuyabilmesi için oluşturulan metin işaretleme dillerinden birisidir. Veri transferi denildiğinde de akla ilk gelen isimlerden birisidir. Genel olarak internet ortamında HTML diline benzerliği tartışılmakta fakat görev kısmında birçok farklı özelliklerin yer aldığını görmekteyiz. Yazılımcılar tarafından sıklıkla kullanılıyor olması, XML dosyalarını bir hayli popüler hale getirmektedir. XML dosyasının genel amacı veri transferi ile veri depolama işlevini yerine getirmektedir.

XML dili ile yazılan tüm dosyalar, “.xml” olarak kaydedilmektedir. İnternette HTML ile XML dosyalarının araştırılmasını yaptığınızda, aralarındaki benzerliği sizlerde göreceksinizdir. Şimdi dilerseniz XML ne işe yarar başlığımıza hızlıca geçiş yapabiliriz.

XML Ne İşe Yarar?

Yukarıda XML’nin veri depolama ve veri transferi özelliklerinin temel amacı olduğunu belirtmiştim. Günümüzde aklınıza gelebilecek birçok farklı yazılımcı, veri transferleri için XML dosyalarını kullanmaktadır. XML günümüzde veritabanı işlevinde kullanılmamaktadır. Fakat bunun yanında birçok farklı uygulamada ana format olarak kullanılmaktadır.

Örnek vermek olursa: Microsoft tarafından geliştirilen .NET isimli uygulama geliştirme platformu, XML metin işaretleme dili ile hazırlanmıştır. Pek çok office araçlarının da alt yapısında XML dili kullanıldığını söyleyebilirim. Peki XML nasıl açılır? Sizlerle birlikte bu soruyu cevaplamak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum.

XML Dosyaları Nasıl Açılır?

XML Dosyaları Nasıl Açılır?
XML Dosyaları Nasıl Açılır?

Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz XML dosyalarını açmak son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Sizler için bu konuyu hızlı ve basit adımlar eşliğinde paylaşmak istiyorum. Bu sayede sizlerde ne kadar kolay olduğunu görmüş olabilirsiniz.

  • XML dosyasını Masaüstüne indiriyoruz.
  • Sağ tuş > Birlikte Aç > Not Defteri uygulamasını seçiyoruz.
  • XML dosyanız kısa bir süre içerisinde açılacaktır.

Bu üç adımlık maddeleri uyguladığımızda, hızlı ve basit bir şekilde XML açma adımlarını gerçekleştirmek bulunmaktayız.

İnternetten Online XML Dosyası Nasıl Düzenlenir?

İnternetten Online XML Dosyası Nasıl Düzenlenir?
İnternetten Online XML Dosyası Nasıl Düzenlenir?

XML dosyalarını az önce bilgisayardan açma yöntemini gösterdim. Şimdi ise tarayıcılarınızdan online xml açma yöntemini paylaşacağım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan adımlarımıza geçiş yapabiliriz.

  • İlk olarak GROUPDOCS isimli siteye giriyoruz.
  • Sayfanın ortasına basıyoruz ve XML dosyamızı seçiyoruz.
  • XML dosyamız açıldığında gerekli araçlardan düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bu adımlar ile birlikte kolaylıkla internet üzerinden programsız XML dosyalarını kolaylıkla açabilirsiniz. Site tamamen ücretsiz olarak faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda basit bir kullanım olduğunu da görmekteyiz. Program olmadan bu yöntemi sizlerde deneyebilir ve dosyalarınızı açabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte XML Dosyası Nedir? Nasıl Açılır? başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle birlikte paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı