Windows 11 DNS Değiştirme - Webte İndir
Nasıl YapılırTeknoloji

Windows 11 DNS Değiştirme

İnternette gezinirken, belli sitelere girerek çeşitli bilgiler toplamak istiyoruz. Ancak sitede bazı sebeplerden dolayı erişimi engeli olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için DNS ayarını değiştirmemiz gerekiyor. win 11 dns nasıl değiştirilir? sorusu ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

DNS Nedir?

DNS, en basit tanımı, herhangi bir ağa bağlı olan kaynakların adlandırıldığı bir sistemdir. Açılımı ‘’Domain Name System’’dir. Bu sistemdeki alan adları IP üzerinden belirlenir. Bu isimler kullanıcıların kolay akılda kalabileceği şekilde düzenlenir. Eğer, DNS ortaya çıkmamış olsaydı sitelerin IP adresleri kelimelerden değil sayılardan oluşacaktı. Rakamları akılda tutmak daha da zorlaşmış olacaktı. Bu sistemde adlar bulundukları ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Mesela Türkiye lokasyonlu bir sitenin sonuna mutlaka .tr eklenmesi zorunludur. Eğer Şimdi win 11 dns nasıl değiştirilir birlikte inceleyelim.

Windows 11 DNS Değiştirme 

DNS değiştirme işleminin kolay bir yöntemi vardır. Bu yöntemleri uygulamak talimatları izlemeniz gerekiyor. DNS değişikliğini yaptıktan sonra sadece erişim engeli olan sitelere girmekle kalmayacak. İnterneti daha hızlı şekilde kullanabileceksiniz. windows 11 dns ayarları aşağıdaki talimata göre değiştirilir:

Aynı zamanda Steam hızlı level kasma içeriğimize de göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.

Windows 11 DNS Ayarı:

  1. İlk önce Başlat butonuna tıklayın. Ardında Ayarlar bölümünü seçin.
  2. Ayarlar sayfasına geldikten sonra, sol tarafta bulunan Ağ ve İnternet yazan butona tıklamalısınız.
  3. DNS değiştirmek istediğiniz bağlantı türünü seçmeniz gerekiyor. Kablolu bağlantı kullanıyorsanız Ethernet, Kablosuz bağlantıyı kullanıyorsanız Wi-Fi’yi seçmelisiniz. 
  4. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra, DNS sunucu ataması bölümüne gelip sağ tarafında bulunan Düzenle butonuna tıklamalısınız.
  5. Önünüze DNS ayarlarını düzenle bölümü gelecektir. El ile girilen seçeneğini tercih etmelisiniz.
  6. Son işlem olarak. IPv4’ü aktif hale getirerek 4 haneli rakamları girmelisiniz.
  7. Genellikle tercih edilen kod: 8.8.8.8 yada 8.8.4.4’tür. Daha sonra kaydete tıklayıp işlemi bitirebilirsiniz.

dns değiştirme windows 11 işlemi bu şekilde gerçekleştirilir.

DNS Değiştirince Ne Olur?

Bilgisayarda, windows 11 dns değiştirme yapıldığı zaman daha hızlı ve güvenli bir internet bağlantısına kavuşmuş olursunuz. Hız sorunu yaşamazsınız. Erişim engeli bulunan tüm sitelere kolaylıkla girebilirsiniz. Ancak bazı sitelere ayarlama yapılmasına rağmen girilememektedir. Bunun sebebi sitenin mahkeme kararıyla kapatılmasıdır. O zaman yapacağınız fazla bir şey olmuyor.

Ayrıca bkz: Sitemizde yer alan internet kategorisine de göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı