DA - PA Puanı Nedir? Nasıl Artırılır? Sorgulama Siteleri - Webte İndir
Nasıl Yapılır

DA – PA Puanı Nedir? Nasıl Artırılır? Sorgulama Siteleri

DA PA puanı, domain ne kadar fazla süredir aktif ise bi bakımdan alındığı yıldan itibaren bugünle arasında zaman farkı en çok olan DA puanı yükseknolur. Zamanla artan günden güne çoğalan bu puanı artık aslında uğraşılması üzerine yılalr beklemeden de yapılabilir. Tabii ki en az 1 veya 2 yılı aşmış bir Domain adı olması bu artırma işlemlerinde büyük avantaj sağlar. Backlink almak sizi öne geçirmekle birlikte daha fazla kullanıcıya ve kitleye ulaşırsınız. Örneğin önemli bir hosting şirketinin turhost‘un blog bölümünden backlink alırsanız bu sizi yukarılara taşımakla birlikte otoritenizi de büyük ölçüde artıracaktır.

DA Puanı Nedir?

Domain Authority, yani etki alanı yetkisi anlamına gelmekle birlikte web sitesinin ne kadar güçlü otoriterli bir yapısının olduğu anlamına gelmektedir. Bu oran genelde insanlar tarafından backlink alınırken bakılan bir değerdir. Kullanıcılar sitenin ne kadar iyi ne kadar kötü veya ne denli işe yarar bir site olduğuna karar vermektedir. Skor puanı 0 ile 100 arasında değişen bu değer oldukça önemlidir diyebiliriz. Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar siteniz üst sıralarda olacaktır. Dediğimiz üzere bu puan yüksek olursa o kadar iyi bir siteye sahipsiniz demektir ve insanlar tarafından daha çok tercih edilen bir site puanına sahipsiniz demektir.

DA Puanı Ne Kadar Olmalı ?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan DA puanı ne kadar olmalı sorusunun cevabı olarak aslında 100 e kine kadar yakın olursa o kadar iyi olacaktır. Genelde yeni başlayan veya yeni alınmış bir domain adınız varsa bu durumda 0-19 arasında bir değerdesiniz demektir. Bu değer kullanıcılar tarafından pek hoş karlılanmamakla birlikte insanlar sizin daha yeni bir site olduğunuzu anlatacaktır. 20-30 arası değer ise ortalama bir diğer olarak kabul edilmektedir genelde kullanıcıların değerleri bu eşikte olmasa da bu değer kötü karşılanmaz. En iyisi ise 50-100 arasıdır dediğimiz üzere kullanıcılar 70-80 bandında DA değerine sahip olurken otoriter sahibi 10 yıldan fazla domain yaşı bulunan siteler bu değerlerin üstünde yer almaktadır.

DA Puanı Nasıl Artırılır ?

Domain Authority yani DA puanı arttırmak için en önemli etken backlink almaktır. Günümüz yeni açılmış sitelerin yaptığı olayda budur aslında backlink alıp otoriter sitelerden trafik sağlayarak önemli ölçüde siteyi geliştirmek ve üst sıralarda çıkartmaktadırlar. Bu durum maddi anlamda çok iyi durumda olmayan ama sitesine önem vermiş uğraşmış kişilerce kötü karlılanır. Bunun dışında SEO çalışması yaptırmak Google için büyük önem taşır. GOOGLE algoritmasına göre yazıda olması gereken ve istediklerini karşılayan yazıları daha öne çıkartır daha çok tıklama getirtir. Bunun dışında yapabileceğiniz çok fazla şey bulunmamakla birlikte imkanınız veren değerli önemli gördüğünüz sitelerden backlink almak olsun.

da pa nedir

PA Nedir Ve Nasıl Yükseltilir ?

Burada aslında önemli olan nokta iç SEO yapmaktır. Ne kadar çok SEO yaparsanız kurallara dikkat ederseniz o kadar PA değeriniz yüksek çıkacaktır. Resimleri optimize etmek, iç bağlantılar ve dış bağlantılar koymak, anahtar kelimelerinizi doğru belirlemek H2 başlıklarınızı kullanmak gibi daha birden fazla türde özellikleri kullanmak önemlidir. Yazılarınızın bilgi verici olmasına dikkat edin kısa tutmayın ve önemli gördüğünüz yerleri kalın harfle belirtin. Bu gibi koşulları sağladığınız da PA değeriniz artacaktır.

Spam Score Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz durumun bir farklı versiyonu Spam Scoredir. Neden diye soracak olursanız aslında adından anlayacğaınız üzere spama düşmeden yazılarınızınızı paylaşmanız gerekir. Spam skoru ne kadar çok olursa o kadar kötü bir gidiş olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin içeriklerinizi başka sitelerden kopyalayıp yapıştıranların spam skorları fazladır ve google bu siteleri öne çıakrmak istemez. Spama düşerseniz geride kalırsnız ve tıklanmalarınız azalır hal böyle olunca da kazanç seviyeniz aşağıya düşer. Bunun için özgün makaleler yazmaya dikkat edin.

da pa nasıl arttırılır

DA Ve PA Değeri Sorgulama Siteleri

İnternet sayfalarında bulabileceğiniz birden fazla DA PA siteleri bulunmaktadır. Hangisi doğru skoru verir diye soracak olursanız aşağıda vereceğimiz linkten gidip öğrenebilirsiniz. Bu sitelerden ücretsiz bir şekilde sitenizin veya başka sitelerin DA PA skorlarını öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayarak siteye gidebilir ve boşluğa sitenin adresini yazabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere DA puanı nedir, DA puanı nasıl artırılır, DA puanı kaç olmalı, PA puanı nedir, PA nasıl yükseltilir, Spam skor nedir ve DA Ve PA değeri sorgulama siteleri gibi knularda sizlere bilgi verdik. Eğer yazımızı beğendiyseniz buradan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı