Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür ? - Webte İndir
Nasıl Yapılır

Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür ?

Şebeke Sorunu, İnsanlar telefonda konuşurken birden şebeke sorunu yani frekansları da bozulmalar yaşamaktadır. Telefonunuzda sinyal sorunları yaşıyorsanız eğer bu problemi çok büyütmenize gerek yok, anlatacağımız adımları yaparak kolayca çözüme ulaşabilirsiniz. Diğer zamanlarda, ağ ayarlarını sıfırlamak gibi önemli adımlar atmanız gerekecektir. Size bu adımları anlatmak için buradayız.

Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür ?

Uçak Moduna Geçiş

Bağlantı sorunları bazen telefonunuzu ciddi anlamda ele geçirmiş olabilir bu yüzden bağlantıyı değiştirmek çözüm seçeneği oalrak görülmetkedir.

Android: “Hızlı Ayarlar” bölümüne gitmek için bildirim ekranını aşağıya kaydırarak bu bölüme ulaşabilirsiniz. Daha sınra uçak modu kısmına dokunun ve telefonun Wi-Fi ve hücresel ağlarla otomatik oalrak bağlantısını keseceğini görün ve emin olun. Bu durum telefonun iç işlemleri yapmasından dolayı biraz uzun sürmektedir.

iPhone: iPhone kullanıcıları için uçak modu etkinleştirmek biraz daha karmaşıktır. İlk olarak Kontrol Merkezini Açın daha sonra iPhone X telefonu bulunanlar farklı olarak sağ üst köşeden aşağı kaydırabilirler ve eski iPhone modelleri kullanan vatandaşlar ise ekranın alt kısmından yukarı kaydırabilir ve uçak modu simgesine dokunabilir. Etkinleştirildiğinde sizin farkededeceğiniz şekilde belirecektir. Yarım saniye bekledikten sonra kapatın.

Ayrıca bkz: Whatsapp Silinen Mesajları Görme, Geri Getirme!

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Yeni nesil amiral gemiler yani akıllı telefonlar bazı teknik sorunları da beraberinde getirmektedir. Arka kapağı çıkmadığı için aslında çoğu sorun kapatılıp tekrar açıldığında kaybolacaktır.

Android kullanıcıları için bunu nasıl yapacağınızı anlatacak olursak, ekran menüsü karşınıza çıkana denk güç düğmesini basılı tutmaya devam edin, daha sonra seçenekler arasında yer alan Yeniden Başlat’ı seçin. Telefonunuz yeniden başlatma olanağını tanımıyorsa ki böyle bir durum artık başımıza gelmemektedir geldiyse eğer ekran siyah oluncaya dek güç düğmesini bırakmayın ve tekrar açın. iPhone kullanıcıları için ise iPhone’unuzda bir ana sayfa düğmesi varsa, genellikle sürekli düğmeye basmak istemeyen kullanıcılar ekrandan bu işlemli gerçekleştirmektedir, yukarda kapatma bildirimi gelene kadar uyku tuşuna basılı tutun. Daha sonra kaydırıcıyı sağ tarafa doğru kaydırdığınızda kapandığını göreceksiniz. Ardındında aynı tula basılı tutarak terkar başlatın.

şebeke sorunu nasıl çözülür

SIM Kartını Çıkarın

Bir başka çözüm kaynağı olan sim kart çıkarma ile sorun çözen kullanıcılar sayesinde artık diğer kullanıcılar da bu durumu uygulayarak sorunlarını çözmektedirler. SIM kart telefon kapalıyken değil buraya dikkat telefon açıkken tekrar telefona takmanızdır. STelefonu alırken kutudan çıkan sim kart çıkarıcıyı sim kart olan yere sokarak kartı çıkartabilir ve darbe almış ya da hasar görüp görmediğini ve SIM kart alanının düzgün olup olmadığını inceleyerek gözlemleyin.

İphone Şebeke Sorunu Çözümü

Apple’ın sinyal bozukluklarını ortadan kaldırmak için yukarda yer alan adımları uygulayabilirsiniz fakat bazı adımlar iPhone’ye özgün çözümler sunmaktadır. Taşıyıcı ayarlarını yeniden gözden geçirin, iPhone ekran taşıyıcı ayarları güncellemeleri sık sık gelmektedir bu güncellemeler sayesinde bazı sorunlar giderilmiş olacaktır. Operatör ayarları kısmından güncelleme gelmiş mi kontrol edebilir gelmişsse eğer bu güncellemeleri indirebilirsiniz. Bu güncellemeler iPhone’un şebeke sorunlarını iyileştirmesine karşın yardımcı olabilir. İPhone’u operatör ayarları güncellemelerini gözden geçirmesini sağlamak için “Ayarlar”> “Genel”> “Hakkında” yı açın. Zaten güncelleme varsa burada çıkacaktır.

Ağ Ayarları Sıfırlama

iPhone ağ ayarlarını sıfırlamak diğerleri kadar etkili bir çözüm olarak görülmese de ummadık taş baş yarabiliyor. İPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak, diğer adımalrı denedikten sonra en sona bırakcağınız bir çözüm yoludur. Apple, bu gibi şebeke ve ağ sorunlarında size telefonun ağ ayarlarını güncellemeyi veya tekrar kurmayı önermektedir. Fakat, ağ ayarlarını yenilemenin birçok dezavantajı bulunmaktadır. Bunlar önceden kaydedilen bu Wi-Fi şifrelerini, ek ayarlar gibi ayarları da sıfırlayacağını belirtmekted fayda var. Şifresini hatırlamadığınız ama kayıtlı olan parolalar varsa riske atmayıp servise götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Operatörle iletişim kurun

Yukarda bahsettiğimiz işlemlerden hiçbiri de olabilir çünkü bu gibi sorunlar bazen operatörden dolayı da olmaktadır. Yeterli kurulmayan Baz istasyonu düşmüş olabilir veya çekim kalitesi aşağılara düşmüş olabilir ya da koplara meydana gelmişse şebeke sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca bkz: Whatsapp Silinen Mesajları Görme, Geri Getirme!

Hangi Hatlarda ve Telefonlarda Şebeke Sorunu Oluşur ?

Aslında bu sorunun net bir cevabı bulunmamakla birlikte her operatörde meydana gelme olasılığı yüksektir.

https://www.youtube.com/watch?v=KYmcnt2NfSA

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı