Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları - Webte İndir
Nasıl Yapılır

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları

Disk Yazma Korumalı hatası birçok kişi tarafından alınan bir hata çeşididir. Birçok kişi usb belleklerinden kaynaklı olarak almış olduğu bu hatanın çözüm yollarını aramaktadırlar.

Bazı zamanlarda bilgisayarımıza takmış olduğumuz usb belleklerde hatalar alabilmekteyiz. Bu durum özellikle flash belleğimiz açılmıyorsa çok daha can sıkıcı bir duruma gelebilmektedir. Burada bulunan hata ile birlikte genel olarak flash bellek dosyalarımıza erişim sağlayamamaktayız.

Usb belleklerde ortaya çıkan disk yazma korumalı hatası sorununu çözebilmek için sizlere bazı yöntemler buldum. İnternet üzerinde sizler için detaylı bilgiler buldum ve paylaşmak istiyorum. Bu hatayı alıyorsanız çözüm yollarımıza göz atarak bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabilirsiniz.

Disk Yazma Korumalı Nedir?

Genel olarak bu hatayı alan kişiler takmış oldukları usb belleklerin bozuk olduklarını düşünmektedir. Çünkü alınan uyarı anlam olarak biraz farklı şekildedir. Burada alınan hata aslında usb belleğinizin bozuk olduğunu değil, korumalı olduğunu belirtmektedir.

Disk Yazma Korumalı hatasını aldığınızda usb bellek içerisinde yer alan özel dosyalarınıza göz atabilirsiniz. Fakat bunun yanında kopyalama, taşıma, yeniden adlandırma gibi birçok işlevselden mahrum kalmaktayız. Çünkü flash belleğimizin koruma özelliği aktif olarak çalışıyor olmaktadır.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları

Disk yazma korumalı hatasının internet üzerinde birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Sizler için en güncel bilgi ve yöntemleri bularak paylaşmak istiyorum.

Virüs taraması yapın.

Bu hatanın çözüm yollarından akla gelen ilk seçenek virüs taraması yapmaktadır. Usb belleklerimize bulaşan bazı virüs çeşitleri, burada alınan hataya sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da antivürüs programları kullanarak kolaylıkla tarama yapabilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımlar genel olarak usb bellek gibi cihazlarımıza sıklıkla bulaşmaktadır. Bazı virüs türleri usb belleklerimizin ayarını bozarak stabil olarak çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da bu yönteme mutlaka başvurmalısınız.

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları
Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde Değişiklik Yapın

Bir diğer çözüm yöntemimiz ise windows işletim sistemine kayıt defteri düzenleyici üzerinden bir işlem yapmaktır. Dilerseniz çözüm yolumuza geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

 • Windows + R tuş kombinasyonunu kullanalım.
 • Açılan ekrana regedit yazıyoruz ve tamam diyelim.
 • Sol kısımdan HKEY_LOCAL_MACHINE klasörüne tıklayalım.
 • SYSTEM’e giriş yapın.
 • Buradan ise CurrentControlSet’i kontrol ediyoruz.
 • Control’e tıklayalım.
 • StorageDevicePolicies klasörüne giriş yapın.
 • Sağ kısımda yer alan WriteProtection’a sağ tıklayarak değeri 0 yapın.
 • Tamam diyerek kaydedelim.

Bu adımları tamamladığınızda almış olduğunuz hatayı büyük ihtimalle çözmüş olacaksınızdır. Bu yöntemi kullanan birçok kişinin çözüm yoluna ulaştığını ve bir daha hatayı almadığını görmekteyiz.

Komut İstemcisi’ni Kullanın

Disk Yazma Korumalı hatasının bir diğer yöntemi ise komut istemcisi ile çözülen bir yöntemdir. Sizler için en kısa ve özet şeklinde paylaşarak sizlerin de bilgilenmesi istiyorum.

 • Arama kısmına giriyoruz.
 • Komut İstemcisi yazarak giriş yapıyoruz.
 • USB Belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz.
 • Kod ekranına DISKPART yazıyoruz.
 • Sonrasında ise list disk yazarak enter yapıyoruz.
 • Açılan listede usb bellek ismini gördükten sonra select disk 1 diyerek enter yapıyoruz.
 • Sonra ise attributes disk diyerek enter diyelim.
 • Son olarak ise attributes disk clear readonly diyoruz.

Bu yöntem ile de birlikte aldığınız bu hatayı çözüm yoluna kavuşturmuş olacaksınızdır.

Formatter Silicon Power ile Format Atma

Bu yöntem ile birlikte kolaylıkla usb belleklerinize format atabilmektesinizdir. Programın yapısı ve kullanımı son derece basit bir şekilde işlemektedir. Tek yapmanız gereken hatayı aldığınız esnada program başlatmaktır. USB belleğiniz takılı iken Formatter Silicon Power programını 5 dk boyunca bekletiyoruz. Sonrasında ise bu hata kolaylıkla çözülmüş olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Disk Yazma Korumalı Hatası Çözüm Yolları hakkında paylaşımda bulunarak sizleri bu konu hakkında bilgilendirmekteyiz. Umarım sizler için yararlı ve faydalı bir yazı türü olmuştur.

Sizlerde aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı ve görüşlerinizi yazarak bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz.

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı