Windows 10 Açılış Hızlandırma Yöntemleri - Webte İndir
Genel

Windows 10 Açılış Hızlandırma Yöntemleri

Windows 10bilgisayarlarda kullanılan favori ve popüler işletim sistemlerinden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere Microsoft, geliştirmiş olduğu windows serileri günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleridir. Windows, getirmiş olduğu güncellemeler ile birlikte bazen olumlu bazen de olumsuz sonuçlar yansıtabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle birlikte windows 10 açılış hızlandırma adımlarını paylaşarak sizlerin de bu konuda bilgilenmesini sağlayacağız.

Windows 10

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, windows ile uyumlu olan tüm bilgisayarlar üzerinde kullanılmaktadır. Windows 10, önceki serilerine göre daha gelişmiş ve birçok yeni özellik ile kullanıcılarının karşısına çıkmış bir işletim sistemidir.

Windows 10, ilk çıkarıldığı tarihte çok fazla ilgi gören bir işletim sistemi olmuştu. Özellikle alışılan bir temadan farklı bir tasarım ile karşılandığı için kullanıcıların ilgi odağı olmuştu. Tabi ki bu işletim sisteminde özellikler sadece tema ile kısıtlanmamaktadır. Windows 10 ile gelen birden çok özelliklerde kullanıcıların ilgi odağındaydı. Oyun performansları, kullanım kolaylığı, şık ayarlar ve tema seçenekleri gibi birden çok seçenekler farklılık açısından çok iyi gelmişti.

Bu yazımızda sizlerle birlikte windows 10 geç açılıyor sorununu ele alarak çözüm yollarını paylaşmak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan adımlarımıza geçiş yapabiliriz.

Windows 10 Hızlı Açılma Yöntemleri

Sizler için burada bulmuş olduğum yöntemler işe yaramaktadır. Özellikle ben kendim testler yaparak olumlu sonuç aldığım yöntemleri paylaşmaktayım. Bu konuda işlem yaparken işe yaramaz gibi düşüncelerle olumsuz düşünmemelisiniz.

Başlangıç Programlarını Kapatın

Başlangıç Programlarını Kapatın
Başlangıç Programlarını Kapatın

Windows 10 geç açılma sorunu problemlerinden en belirgini başlangıçta açılan programlardır. Bilgisayarlarımıza indirmiş olduğumuz bazı programlar bilgisayar açılışında arka planda otomatik olarak açılmaktadır. Bu şekilde olduğunda da haliyle bilgisayar açılırken yavaşlıyor ve geç açılma performansı sağlamaktadır.

Windows 10 Başlangıç programlarını şu şekilde kapatabilirsiniz:

  • Başlat Menüsüne gelin ve Ayarlar bölümüne girin.
  • Buradan Uygulamalar kısmına girin.
  • Açılan ekran üzerinden Başlatma kategorisinde yer alan uygulamaları göreceksinizdir. Gereksiz yazılımları kapat seçeneği ile pasif hale getirin.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık başlangıç ekranında arka planda program veya oyun gibi şeyler başlatılmayacaktır. Bilgisayarınız açılırken çok daha hızlı bir performans elde edeceksinizdir.

ayrıca bkz: Quicktime Windows 10 Sorunu [Çözüldü]

Windows 10 Hızlı Başlatmayı Etkinleştirin

Windows 10 Hızlı Başlatmayı Etkinleştirin
Windows 10 Hızlı Başlatmayı Etkinleştirin

Windows, kullanıcıları için birçok serisinde yararlı özellikler ile güncellemeler getirmektedir. Bu özelliklerden bir tanesi de windows 10 hızlı başlatma özelliğidir. Windows 8’den bu yana diğer işletim sistemlerinde de popüler olarak kullanılmaktadır.

Bu özellik windows yazılımına yerleşik bir şekilde gelmektedir. Bilgisayarınız eğer yavaş açılıyorsa bu özelliği aktif ederek kolaylıkla daha hızlı açılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Şimdi ise sizlerle windows 10 hızlı başlatmayı etkinleştirme adımlarına geçiş yaparak bizleri hangi maddelerin beklediğine göz atabiliriz.

  • Başlat menüsüne tıklayalım.
  • Buradan Sistem ayarlarına tıklayalım.
  • Solda bulunan Güç ve Uyku bölümüne tıklayalım.
  • Buradan ise Ek Güç Ayarları yazısına tıklayalım.
  • Şimdi ise Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin diyoruz.
  • Açılan ekran üzerinden Hızlı Başlatmayı Aç (önerilen) seçeneğini aktif hale getiriyoruz.
  • Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın ve çıkın.

Bu işlemlerden sonra windows 10 işletim sisteminiz daha hızlı bir şekilde önyükleme gerçekleştirecektir.

SSD Satın Alın

SSD Satın Alın
SSD Satın Alın

Bilgisayarımızın zamanla yavaşlaması donanımsal işlevselle kaynaklı olabilmektedir. Eğer bilgisayarımız HDD ile çalışıyorsa ssd satın alma işlemi yaparak daha performanslı bir hale getirebilirsiniz. Günümüzde yavaşlayan bilgisayarlara SSD takarak hızlandırma yapılabilmektedir.

SSD, bilgisayar donanımızın ikincil depolama alanı olarak bilinen bir depolama aygıtıdır. SSD Çeşitleri birden fazla olduğu için burada önemli olan nokta satın alma işleminde kaliteli ve bilindik bir markadan SSD almaktır. Tabi ki bilgisayarınız ile uyumlu olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Windows 10 Açılış Hızlandırma Yöntemleri paylaşımında bulunarak sizleri bu konu hakkında bilgilendirmekteyiz. Sizlerde hemen aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı