e-Devlet ile İnternet Aboneliği İptal Etme - Webte İndir
İnternetNasıl Yapılır

e-Devlet ile İnternet Aboneliği İptal Etme

e-Devlet, platform üzerindeki hizmetlerin sayısını arttırmaya devam ediyor. Son olarak e-devlet ile internet aboneliği iptal etme hizmeti açıldı.

Türkiye’nin dijitalleşme çalışmaları her geçen gün daha da genişliyor. Dijitalleşme çalışmalarının en büyük ürünü olan e-devlet sistemi bugün milyonlarca vatandaş tarafından kullanılıyor. İnsanlar e-devlet sistemi üzerinden pek çok vatandaşlık işlemini gerçekleştiriyor. Eskiden yoğun fiziksel efor sarf edilerek gerçekleşen resmi ve özel işlemlerin büyük çoğunluğu artık e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Hızlı ve güvenli yapısıyla beğenilen e-devletin bir diğer olumlu yanı da dinamik olmasıdır. Öyle ki, e-devlet üzerinden sunulan hizmetlerin sayısı her geçen gün artıyor. Son dönemde sisteme eklenen hizmetler arasında en çok dikkat çekeni şüphesiz internet aboneliği iptal etmektir. Yeni sunulan seçenek sayesinde e-devlet ile internet aboneliği iptal etme işlemi hızlıca gerçekleştirilebiliyor. Bunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatmaya çalışacağız.

İnternet Aboneliği İptal Etmenin Zorluğu

Türkiye’de milyonlarca internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların önemli bir çoğunluğu maalesef aboneliklerini iptal etmek istediğinde zorlu bir süreçle karşı karşıya kalıyor. Abonelik alırken hızlı davranan servis sağlayıcıları, aboneliği iptal etmek istediğimizde aynı davranışı sergilemiyor. Abonelik iptal sürecini başlattığımızda pek çok can sıkıcı prosedür ve evrak ortaya çıkmaktadır.

E-devletin yeni hizmeti sayesinde bu zorluklar ortadan kalkıyor. Resmi devlet hizmeti olarak sunulan abonelik iptali sayesinde sisteme giriş yaparak birkaç tıkla iptal işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu unutmayın.

E-Devlet ile İnternet Aboneliği İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sunulmaya başlanan abonelik iptali, abone sayısı 200 binin üzerinde olan sağlayıcıları kapsamaktadır. Yani kullandığınız internet servis sağlayıcısının abone sayısı 200 binin üzerindeyse abonelik iptali yapabilirsiniz.

Sistem üzerinden e-devlet ile internet aboneliği iptal etme sürecinizi başlatmak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine giderek giriş yapın. E-devlet şifreniz yoksa bankanızın internet şubesini kullanarak veya PTT şubelerinden yeni şifre alarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra kurumlar kısmından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu seçin ve burada yer alan Abonelik Fesih Başvurusu hizmetinin üzerine tıklayın.

Açılan sayfada hangi sağlayıcıda aboneliğinizin bulunduğu bilgisi tarafınıza sunulacaktır. İptal başvurusu yapmak istediğiniz aboneliği seçerek devam edin.  İlgi sayfada fesih başvurusu yap butonuyla karşılaşacaksınız. Bu butona tıklayın. Daha sonra açılan sayfada ilk önce sizden kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra aboneliğinizi neden iptal etmek istediğiniz sorulacak. Buraya uygun bir açıklama giriniz. Abonelik iptal işlemini tamamlamak için sizden abonelik fesih belgesini imzalamanız istenecektir. Bunu da gerçekleştirdikten sonra ilgili servis sağlayıcıdan abonelik fesih başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet ile internet aboneliği iptal etme başvurunuzu tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde tarafınıza bir bildirim yapılır. Ayrıca başvurunuzu yaptığınız andan itibaren sonraki ayın faturası oluşturulamaz. Ancak şu bilgiyi vermeden geçmeyelim: Eğer abonelik iptali yaptığınız servis sağlayıcısıyla bir taahhütünüz varsa fesih bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz. Her ne kadar firmayla direkt muhatap olmayıp e-devlet  üzerinden iptal gerçekleştiriyor olsanız da olası fesih bedeli her türlü size yansır. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Duyurulduğu andan itibaren hemen her internet kullanıcısını memnun eden hizmetin kullanımı bu şekildedir. İptal başvurunuzun sorunsuz ilerlemesini istiyorsanız başvuru formunda doğru ve eksiksiz bilgiler girmelisiniz. Aksi takdirde süreç uzayabilir. Konu hakkında aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı