E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum! - Webte İndir
Nasıl Yapılır

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum!

E-devlet şifresi olmayanlar veya şifresini unutanlar için E-devlet şifresi nasıl alınır konusuna değiniyoruz.

Teknolojinin insan hayatına kattığı yenilikler ve yaptığı değişiklikler saymakla bitmez. Eskiden insanların günlük rutini haline gelen pek çok işlem bugün ya ortadan kalktı ya da büyük ölçüde değişti. Bunu sağlayan en temel husus, teknolojik gelişmelerdir. Teknolojinin ve internetin gelişimi karşısında durabilen kişi ve kurum yoktur. Bugün baktığımızda her kişi ve kurumun bir şekilde teknolojik gelişmelere ayak uydurduğunu görüyoruz.

Teknoloji ve internetin gelişimi, sadece kişi ve kurumları değil devlet işleyişini de önemli ölçüde etkilemiştir. Öyle ki, günümüzde güçlü ve lider birçok devlet, sistemlerini ve sunduğu hizmetleri teknolojiye uygun şekilde revize etmiştir. Eskiden büyük fiziksel çabalar sarf ederek yapılabilen işlemler, bugün çok daha kolay şekilde yapılabiliyor. Teknolojiye ayak uyduran ve kendini buna göre revize eden ülkelerden biri de Türkiye’dir. Türkiye’nin devlet kurumlarının tümünde topyekün hayata geçirdiği en dikkat çekici teknolojik hizmet e-devlet portalıdır. Yenilikçi e-devlet sistemi sayesinde insanlar daha önce bir devlet dairesini ziyaret ederek gerçekleştirebileceği işlemleri internet ortamında gerçekleştirebiliyor.

E-Devlet Nedir, Ne İşe Yarar?

E-devlet, altyapısı Tübitak tarafından hazırlanmış Türk vatandaşlarının kullanabileceği bir devlet servisidir. Dünyada benzeri çok az olan e-devlet sistemi içerisinde sayısız farklı, ağırlıklı kamu olmak üzere, kamu ve özel kuruluş işlemi vardır. E-devlet sayesinde daha önce kamu kurumuna giderek yapabileceğiniz tüm işlemlerinizi internet bağlantısı olan her yerde hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Sistemde pek çok farklı kamu kurum ve kuruluşları vardır. Bu kamu kuruluşlarının her biri, kendi yapısına uygun şekilde çeşitli hizmetler sunmaktadır. Örneğin e-devlet sisteminde Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler arasında adli sicil belgesi alma, aktif dava sorgulama ve icra dosyası sorgulama bulunuyor. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu da sigorta hizmet dökümü, emeklilik sorgulama ve sağlık güvencesi sorgulama gibi kendi alanıyla ilgili pek çok farklı hizmet sunuyor.

E-devlet kullanabilmek için kendinize özel bir şifrenizin bulunması gerekiyor. Aksi takdirde e-devlet sistemine erişip işlem yapma olanağınız yoktur. Sistem, şifre almak isteyenler için pek çok farklı seçenek sunmuştur. Bu seçeneklerden size uygun olanını seçip şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet sisteminin ne olduğuna ve ne gibi hizmetler sunduğuna değindik. Şimdi de dilerseniz e-devlet şifresi nasıl alınır başlığına geçelim.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? İşte Yöntemler

Bir Türk vatandaşı olarak E-devlet sisteminin sunduğu tüm hizmetlerden faydalanmak için size tanımlı bir şifreniz olmalıdır. Bu şifreyi almanın birkaç farklı yolu vardır. Sizlere e-devlet şifresi alma konusunda en yaygın ve hızlı yolları aktarmaya çalışacağız.

PTT’den e-devlet şifresi alma

Hızlı ve kolay şekilde e-devlet şifresi alma yöntemlerinden ilki bir PTT şubesine gitmektir. PTT şubesinde sadece 1 TL ödeyerek size özel tanımlanmış olan e-devlet şifresini alabilirsiniz. Neredeyse bütün PTT şubeleri e-devlet şifresi sağlamaktadır. O yüzden şifre almak için size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Banka hesabı ile e-devlet şifresi alma

Eğer bir banka hesabınız varsa e-devlet sistemine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-devlet giriş sayfasında banka hesabıyla giriş yapma bölümüne gelmek ve buradan bankanızı seçmektir. Sistem sizi müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine yönlendirecektir. Banka internet şubesine giriş yaptıktan sonra e-devlet sistemine yönlendirme sağlanacaktır.

Bir dahaki sefere e-devlet portalına banka hesabınızla değil de şifreyle giriş yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir kere banka hesabınızla giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından şifre oluşturabilirsiniz.

E-devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Yukarıda e-devlet şifresi nasıl alınır ile ilgili çözüm yolları sunduk. Peki, şifre unutulduysa ne yapılmalı? E-devlet sifrenizi unuttuysanız şifre sıfırlama sayfasını kullanmalısınız. Bu sayfada sizden gerçekten o kişi olduğunuzu doğrulamak amacıyla çeşitli kimlik bilgileri istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz doldurduğunuz takdirde eski şifreyi ortadan kaldırıp yeni şifre belirleyebilirsiniz.

Yeni e-devlet şifresi belirlerken harf, rakam ve karakterlerden oluşan güçlü bir şifre belirlemeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı