Bilgisayar Açılışını Yavaşlatan Programları Bulma ve Kapatma
Nasıl YapılırTeknoloji

Bilgisayar Açılışını Hangi Programlar Yavaşlatıyor?

Günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen işletim sistemi yazılımlarından birisi Windows olmaktadır. Microsoft tarafından geliştirilen ve kullanıcıları ile bir araya gelen Windows, her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına sahip olmaktadır. Günümüzde artık neredeyse 10 kullanıcıdan 9’u, Windows işletim sistemini tercih etmektedir. Bu sebepten dolayı da popülerliğini hiçbir zaman kaybetmedi diyebilirim.

Uzun yıllardan bu yana hizmet ve faaliyetlerini sürdüren bu işletim sistemimiz, getirilen güncellemeler ile birlikte kullanıcı dostu olmaya devam etmektedir. Özellikle son sürümler olan Windows 10 ve Windows 11 ile birlikte, yazılım alanında gerçekten de büyük başarılara imza atmış durumdadır. Kullanıcılar bu sürümler ile birlikte Windows’u bir kez daha sevdi diyebiliriz.

Bu makalemde Windows Açılışını Hangi Programlar Yavaşlatıyor? sorusunu cevaplamak istiyorum. Bildiğiniz üzere bilgisayarlarımızın hızı, olmazsa olmazlarımız arasında yer almaktadır. Bilgisayarımız her ne kadar hızlı olursa, performans olarak o kadar iyi sonuçlar elde edebiliriz. Bunun yanında bilgisayar kullanmak daha çok hoşumuza gider de diyebiliriz. Bilgisayar açılırken sistemi yoran işlemleri iptal etmek için, gerekli konu başlıklarımıza hızlıca geçiş yapabiliriz.

Bilgisayar Açılışını Yavaşlatan Programları Tespit Etmek

İlk adımımızda bilgisayarımızın açılışında yer alan programları ve yazılımları tespit edeceğiz. Sonrasında ise hangi programın ne kadar güçlükte açılışımızı yavaşlattığına kısaca göz atacağız. Hemen sonrasında ise gerekli işlemleri uygulayabiliriz. Uygulama olarak yüksek güce sahip olan yazılımları, devre dışı bırakacağız ve bu sayede hızlanmamız daha iyi bir şekilde etkin olacaktır.

İlk olarak bilgisayarımızın “Görev Yöneticisi” penceresine ulaşım sağlamamız gerekiyor. Bunun için klavyemizden “Ctrl + Alt + Delete” tuş kombinasyonunu tıklamamız yeterli olacaktır. Açılan ekrandan ise “Başlangıç” kısmına tıklıyoruz.

Görev Yöneticisi
Görev Yöneticisi

Başlangıç ekranında bilgisayarımız açılırken bilgisayarımız ile birlikte açılan tüm yazılımları görmekteyiz. Şimdi buradan bilgisayarımızın açılışında hangi yazılımın ne kadar güç harcadığını görmemiz gerekiyor. Bunun için ise “Başlangıç etkisi” sütununa tıklayarak “Başlangıçtaki Disk G/Ç” özelliğini aktif ediyoruz.

Görev Yöneticisi
Görev Yöneticisi

Açılan sağ taraf özellik kısmında karşımıza CPU ve DİSK bölümü açılmış olacaktır. Şimdi buradan bilgisayarımızın açılışını yavaşlatan programları kolaylıkla tespit edebileceğiz. Eğer herhangi bir programın işletim etkinliği 300 ms’den daha fazla ise, mutlaka o programı devre dışı bırakmanızı önermekteyim. Aksi taktirde açılış esnasında sisteminizi bir hayli yavaşlatacaktır.

Görev Yöneticisi
Görev Yöneticisi

Buradaki programları gösterdiğim adımlar eşliğinde tespit edebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Son derece basit ve hızlı adımlar eşliğinde sizlerde programları görebilirsiniz. Bu yöntem en sağlıklı ve doğal yöntemlerden birisidir. Bu tür konularda program vb yazılımlar kullanmanızı tavsiye etmemekteyim. Sebebi ise o tür programların sistemi ek olarak yorduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı bu şekilde sistemsel araçlar üzerinden sorunlarınızı çözmeye çalışabilirsiniz.

Bu arada başlangıç kısmında devre dışı bırakmak istediğiniz bir yazılım olabilir. Bunun için “Sağ tuş > Devre dışı bırak” adımlarını izleyebilirsiniz. Bu işlem sonrasında seçtiğiniz program, bilgisayarınız açılırken devre dışı kalacak ve sisteminizi yormayacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Bilgisayar Açılışını Hangi Programlar Yavaşlatıyor?” başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Ayrıca bu konu hakkında farklı yöntemleriniz varsa, mutlaka bizlerle paylaşmanızı istiyorum. Bu sayede bizlerde yeni bir bilgi öğrenmiş olabiliriz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı