Termal Macun Nedir, Nasıl Sürülür? - Webte İndir
Nasıl Yapılır

Termal Macun Nedir, Nasıl Sürülür?

Termal macun, işlemcinin ısınmasının önüne geçmek için yerleştirilen, işlemci soğutucusundan ısı iletmek için kullanılan bir macundur. İşlemci ile işlemci soğutucusu arasına uygulanan macun, geçirgenliği büyük oranda artıracak ve işlemcinin zaman içinde fazla ısınmasını ve yanmasını önleyecektir. Bu, yeni satın aldığınız yeni işlemcinin boşa gitmemesini sağlar. Daha verimli daha hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

CPU ısı emicisi, işlemcideki ısı sorununu çözmek için kullanılır. Bununla birlikte, bu ısı emicilerin üretim gücü ne olursa olsun, bunlar ile işlemcinin yüzeyi arasında bir boşluk olacaktır, bu durumda işlemci yanar ve aşırı ısınır. Bunu önlemek için, yapılan macun hava transferini önleyecek ve ısıyı soğutucudan direkt işlemciye yönlendirecektir. Doğru termal macunu uygulamak, işlemci sıcaklığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak ve performansı daha da artıracaktır.

Termal macun ne sıklıkla sürülür?

İşlemciler ve ısı alıcıları için macun gereklidir. İşlemci ile ısı emici arasında bir hava boşluğu varsa, soğutucudaki soğuk hava işlemciye temas edemez. Bu durumda, bir süre sonra işlemciniz titreyebilir ve verdiğiniz apralar boşa gidebilir. Bu durumla karşılaşmamak için macun uygulanması şarttır diyebiliriz. Lehim zamanla erime yapacağından dolayı, işlemciniz düzenli olarak kontrol edilmeli gerektiği takdirde değiştirilmelidir.

termal macun nasıl sürülür

Termal macun nedir ve neden gereklidir?

Termal gres , mikroçipe yerleştirilen ve bilgisayarda aşırı ısınabilen özel bir çözümdür. Bu tip macunu kullanmazsanız sıcaklık aşırı ısınma riski ile karşı karşıya kalır ve cebinizdeki paradan olabilirsiniz. Macun yavaş yavaş siz farketmeden kurur ve miktarı azalır. Bu nedenle, işlemci sıcaklığı olduğundan fazla yükselir daha sonrasında ise kötü sonuçlar doğurur mesela, bilgisayar aşırı ısınma nedeniyle yavaşladı ve çöktü; İşlemci arızalanabilir.

Ayrıca bkz: Yaay Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Termal macun nasıl sürülür ?

İşlemci üzerinde aşırıya kaçıp da fazladan taşırmaya neden olacak işlemler yapmaya gerek yoktur. Ortada hafifçe sıktığınızda daha sonra kenarlara doğru macun yavaşça yayılmaya başlayacaktır. Çok fazla macun sıkmanıza gerek yoktur, kenarları taşamamasına büyük oranda dikkat edin daha sorna zaten macun tabakanın üzerini kaplaycaktır. Termal gresi dikkatlice uygulamanız gerekir. Macun yetersizse, soğutma işlemi tam olarak ilerlemeyecektir. Bunun için uygulamalı video izlemek daha çok fayda sağlaycaktır

  • Fırça yardımı ile sürme
  • Kart veya parmakla sürme
  • Şerit işlemi
  • Damla işlemi

Termal macunu uygulamak için küçük bir fırça kullanabilirsiniz. Yavaşça fırçalayabilirsiniz, özellikle de sıvı bir macun ise. Diğer bir yöntem olarak, bir kart veya benzeri bir ürün ile düşük viskoziteli bir macun kullanılarak ince bir yüzey elde edilebilir. Ayrıca ellerinize eldiven takabilir ve parmaklarınızla yüzeye hafifçe serpmeye çalışabilirsiniz.

Benzer şekilde işlemci üzerindeki macun şerit şeklinde bastırıldıktan sonra bir kart veya düz bir nesneyle yanal olarak yayılabilir. Alternatif olarak, soğutucuyu doğrudan işlemcinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Damlama yönteminde (bir yöntem), yeterli miktarda macun içerisine bir soğutucu yerleştirildikten sonra, işlemin ortasında kalırsınız ve basınç nedeniyle macunun etrafına yayılır. Bu durumda hava boşluğu da kapanacaktır.

Termal macun değişimi ne kadar ?

Eskiden bakım ile birlikte yaklaşık 100 veya 75 lira gibi bir ücrete denk geliyorken şimdilerde bu para sadece termal macun değişimi ne kadar sorusunun cevabına verilmektedir. Bilgisayarcılarda genelde yükske fiyatlara yapılırken tanıdık veya işten anlayan kimseler tarafından ise 50 lira gibi bir ücreti bulunmaktadır.

Termal macun biterse ne olur ?

Termal macun ısıyı daha iyi iletir. Termal macun kurursa veya biterse, işlemci ısınır ve tehlikeli bir sıcaklığa ulaştığında bilgisayar kendini kapatır. macun güncellendikten sonra, işlemcinin ısısı azalacak ve kapanma riski en aza indirilecektir. Bilgisayarınızın sağlığı ve uzun ömürlülüğü açısından bunu macun bitti mi diye kontrol etmek gerekir.

termal macun

Termal macun ne kadar sürede yenilenmeli?

Bazı termal macunlar 7 yıla kadar kullanılabilse de, soğutucuyu ve macunu yılda bir kez fan temizliği ile yenilemenizi tavsiye ederiz. Bu yenilemenin önemi macunun azalması ya da bitme noktasına ulaştığında farketmeniz ve tazelemeniz için önemli bir adımdır. Hangi markayı tercih ettiğiniz de büyük önem taşır. Bazı kaliteli markalar gd900-1 macun, arctic mx 2 macun, formula 6 macun, xigmatek macun, w/mk macun gibi macunların kullanımı ile uzun ömürlülük süresi değişmektedir.

En iyi termal macun hangisi ?

Termal macun soğutmada önemli bir rol oynadığı için kalitesi de çok önemlidir. Termal macunun fiyatı kalitesine bağlı olarak artabilir, ancak yine de yüksek kaliteli pastaları daha ucuz bir fiyata bulabilirsiniz. Termal macun satın almak istiyorsanız bir göz atmanızı öneririz:

Ayrıca bkz: Yaay Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Sonuç

Bu yazımızda sizlere Termal macun ne sıklıkla sürülür, En iyi termal macun hangisi, Termal macun biterse ne olur, Termal macun değişimi ne kadar, Termal macun nasıl sürülür, Termal macun nedir ve neden gereklidir gibi konualrda bilgilendirici içerikler paylaştık. Eğer yazımızı beğendiyseniz buradan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı