Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır? - Webte İndir
Nasıl YapılırTeknoloji

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf boyutu küçültme, internet üzerine en çok aratılan kelimelerden bir tanesidir. Bildiğiniz gibi çekmiş olduğumuz resimler, internet üzerinden indirmiş olduğumuz resimler çoğu zaman çok büyük boyutlara sahip olmaktadır. Depolama alanlarımızı yüksek boyutlar çok yer kapladığı için haliyle bu fotoğrafların daha küçük boyutlarda olması bizler için daha iyi olmaktadır. Bu sebepten dolayı sizler için bir araştırma yaptım. Bu yazımızda fotoğraf boyutu küçültme ile ilgili tüm adımları bularak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

İnternet üzerinde yapmış olduğum araştırmalar sonucunda bu işlemle alakalı yüzlerce yazı buldum diyebilirim. Fotoğraf boyutu küçültme ile alakalı bir sürü yöntemi derledim ve liste halinde sıraladım. Şimdi bu listeyi sizlerle paylaşarak bilgi akşını sağlamak istiyorum.

Burada paylaşmış olduğum yöntemler genel olarak program ve web siteleri ile birlikte uygulanan yöntemlerdir. Burada paylaşmış olduğum yöntemlerde öncelikli amacım dosya boyutunu küçültme ve beraberinde kalite kaybı yaşamamaktır. Çünkü genel olarak birçok yöntemde resimlerde olağanüstü kalite kayıpları yaşanmaktadır. Bu tür bir sıkıntı çekmemeniz için sizlere en iyi olan yöntemleri paylaşmaktayız.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim ve bizleri nelerin beklediğine kısaca bir göz atalım.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

Paint

İlk işlemimiz en basit yöntem olan paint yazılımı iledir. Bildiğiniz gibi bütün windows işletim sistemlerinde Paint aracı bulunmaktadır. Resimlerinizi eğer windows kullanıyorsanız paint üzerinden kolaylıkla boyut küçültme işlemi sağlayabilirsiniz.

 • İlk olarak Paint aracını açın.
 • Daha sonrasında Resminizi seçin.
 • Görünüm kısmından Yeniden Boyutlandır seçin.
 • Açılan ekrana bir çözünürlük girin ve tamam diyerek uygulayın.

Burada boyutunu ayarlamanız, resmin daha küçük hale gelmesini sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, ekran çözünürlüğü yazarken biraz daha ufak boyutlar yazmanızdır.

TinyPNG

TinyPNG
TinyPNG

Bir diğer yöntemimiz ise web sitesi üzerindendir. TinyPng web sitesi yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutlarını küçültme işleminde kullandığımız en popüler örneklerden bir tanesidir. Bizlerinde kullanmış olduğu bu web sitesi, gerçekten de resimlerin boyutunu küçültme işleminde çok iyi işler çıkarmaktadır.

 • Web sitesine giriş yapın.
 • Yüklemek istediğiniz resimleri ana ekrana sürükleyin ve bırakın.
 • Sıkıştır seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutları küçülmüş olacaktır. Bu sitenin en büyük avantajlarından birisi, toplu bir şekilde resim boyutu küçültme işlemi yapabilmektir. Eğer web sitesi üzerinden işlem yapmak isterseniz bu siteyi tercih edebilirsiniz.

TinyPNG , WEBP, JPEG ve PNG dosyalarınızın dosya boyutunu küçültmek için kullanışlı bir araçtır.

Fotoğraf Boyutlandırma-Resizer | android

Fotoğraf Boyutlandırma-Resizer
Fotoğraf Boyutlandırma-Resizer

Bu yöntemimiz ise mobil android telefon ve tabletlerinizde kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Eğer mobil cihazlarınızda resimlerinizi küçültmek istiyorsanız, Resizer uygulamasını indirebilir ve işlemlerinize başlayabilirsiniz.

 • Uygulamayı açın.
 • Fotoğraf seç butonuna tıklayın.
 • Açılan galeri kısmından küçültmek istediğiniz resimleri seçin.
 • Buradan boyut sekmesine tıklayın.
 • Araç kısmından yeni boyutunu seçin.
 • Fotoğrafı kaydet deyin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık resimleriniz daha küçük bir şekilde galerinize kayıt olacaktır. Bu işlemi görmüş olduğunuz gibi kolaylıkla mobil cihazlarımızdan da yapmak mümkündür. Android cihazlarda kullanılan en popüler yöntem bu uygulamadır.

Uygulama gayet kolay ve basit bir ara yüze sahip tasarıma sahiptir. Bu uygulama aynı zamanda resimlerin kalitesini de kaybetmeden dosya boyutlarını küçültmektedir.

Image Size | ios

Image Size
Image Size

Bir diğer yöntemimiz ise ios resim boyutunu küçültme işlemidir. Yukarıda bulunan mobil cihaz yöntemi, android cihazlar için geçerliydi. Bu yöntem ise iPhone ve iPad modellerinde geçerli olan bir sistemdir. Image Sıze ile birlikte resimlerinizin boyutlarını kolaylıkla ios işletim sistemli cihazlarınızda küçültebilir ve galerinize kaydedebilirsiniz.

 • Uygulamayı açın.
 • Galeri kısmına tıklayın ve resmi seçin.
 • Seçtiğiniz resmin boyutunu ayarlamaya tıklayın.
 • Yeniden boyutlandırdığınız resmi kaydedin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık resminizin boyutu küçülmüş ve galerinize kaydolmuş şeklinde hazır olacaktır. Bu işlemi ios üzerinden yapmak bizleri mutlu ediyor. Önceki tarihlere baktığımızda bu şekilde bir işlem yapmak için uygulama yoktu. Image Sıze uygulaması, işini gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Compress JPEG 

Compress JPEG 
Compress JPEG

Bu yöntem web tarayıcılarımızda işe yarayan bir yöntemdir. Bu siteyi kullanarak kolaylıkla resimlerinizin boyutlarını tek tıklama ile küçültebileceksinizdir. Hemen hemen yukarıda bulunan yöntemler ile aynı boyutlara küçültme sağlamaktadır. Dilerseniz bu sitenin de kullanımını basit bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Compress JPEG sitesine giriş yapalım.
 • Açılan ekranda bulunan alana resimleri sürükleyelim ve bırakalım.
 • Sonrasında Download All butonu ile indirmeyi başlatalım.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra otomatik olarak resimleriniz sıkıştırılmış boyutlar ile birlikte cihazlarımıza inecektir. Bu sitenin de artı yönlerinden birisi toplu resim seçimi yapabilmektir. Bu yöntem ile birlikte birçok resminiz olsa bile en kısa zamanda hepsinin boyutunu küçültebilirsiniz.

Sitenin ana dili İngilizce fakat temel dil seçenekleri üzerinden Türkçe kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Site kullanımı kolay olduğu için yabancı dillerde de kolaylıkla nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz. Sürüklediğinizde zaten otomatik olarak küçültme işlemine başlamaktadır.

Compress Image Online

Compress Image Online
Compress Image Online

Bir diğer içeriğimiz ise Compress Image Online web sitesidir. Bu web sitesi son zamanlarda karşıma çıkan sitelerden birisidir. Aynı mantık ile çalışan bir yazılımdır. Buraya yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutunu küçültür ve kalite kaybını yaşatmadan indirmenize olanak sağlar.

Bu sitede diğerlerinden farklı olarak kalite seçimi çubuğu bulunmasıdır. Resimlerin kalitesini kendinize göre ayarlayabilir ve boyutlarını çok daha düşük hale getirebilmektesinizdir. Bu yöntemi içerikleriniz önemli değilse yapmanızı öneririz. Eğer çok aşağı bir boyuta çekmek isterseniz resmin kalitesi haliyle baya bir bozulacaktır. Bu durum da sizlerin hoşuna gitmeyebilir.

 • Compress Now web sitesine girin.
 • Sitede bulunan Upload butonuna tıklayın.
 • Compress level çubuğundan resmin ne kadar sıkıştırılacağını seçin.
 • Seçimden sonra compress kısmına tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık resminiz hazır hale gelmiş olacaktır. Geriye indirme işlemi kalıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi, level çubuğunu aşağı çekmenizi önermem. Çünkü resim kalitesinde büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Bulk Resize Photos 

Bulk Resize Photos 
Bulk Resize Photos

Bir diğer yöntemimiz ise yine aynı şekilde bir web sitesi üzerindendir. Bu web sitesi de fotoğraf boyutu küçültme işlemini yapmanıza olanak sağlamaktadır. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sitede JPEG, PNG, WebP formatlarını kolaylıkla boyut küçültme sağlayabilmektedir.

Kayıt vs olmadan siteyi kullanmanız mümkündür. Siteyi deneme olarak kullandım ve hız, işlevsel gibi konularda gayet başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Aynı şekilde bu site üzerinde de toplu resim küçültme işlemini gerçekleştirebilmektesinizdir.

Dilerseniz bu sitenin nasıl kullanıldığına da kısaca bir göz atalım.

 • Siteye giriş yapalım.
 • İsterseniz resimleri ana ekrana sürükleyin, veya resimleri tıklayarak seçin.
 • Açılan ekrandan resim kalitesi seçin.
 • Resim Formatını seçin.
 • Başlat deyin.

Başlat butonuna tıkladıktan hemen sonra otomatik olarak indirme başlayacaktır. Bu sitede beğendim bir özellik, resim formatını da değiştirebilmektir. Örnek olarak JPEG bir resmi PNG dosyasına dönüştürebilmektedir. Bu özellik birçok sitede maallesef kullanılmamaktadır.

Optimizilla

Optimizilla
Optimizilla

Bu web sitesi, bir aralar benim kullanmış olduğum favori sitelerden bir tanesiydi. Çalışma prensibi, teması vb birçok özelliği halen aynı şekilde çalışarak devam etmektedir. Dosya boyutu küçültme işleminde en iyilerden birisi diyebilirim. Birçok webmaster bu siteyi kullanmakta ve tercih etmektedir. Bende ilk olarak deneme amaçlı kullanmıştım ve sonrasında yüzlerce kez sitelerim için optimizilla sitesini tercih ettim.

Dilerseniz kullanımın nasıl olduğunu göstermek için adımlarımıza geçelim.

 • Optimizilla sitesine giriş yapın.
 • Resimlerinizi sürükleyin.
 • Sıkıştırma işlemi bittiğinde indir butonuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra resimlerinizi otomatik toplu bir şekilde indirebileceksinizdir. Bu sitenin diğer sitelere göre bir artı yönü ise, gif dosyalarının da boyutlarını küçültebilmenizdir. Diğer siteler genel olarak .jpeg, png ve webP formatlarını desteklemektedir.

Bu site ile birlikte kolaylıkla gif boyut küçültme işlemini de uygulayabilmektesinizdir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır sorusunu cevaplayarak sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve yararlı bir makale olmuştur. Sizlerde hemen aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlı bir şekilde paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca sizlerin de resim boyutu küçültme ile ilgili kullandığınız bir web sitesi varsa yorum kısmına belirterek bizlerle paylaşabilirsiniz.

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı