Domain ve Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler - Webteindir
İnternetMobilNasıl Yapılır

Domain ve Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Domain ve Hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İnternet, günümüzde insanların bir numaralı uğrak noktasıdır. Teknolojinin en büyük ürünü olarak gösterilen internetin en temel unsuru web siteleridir. İnsanlar gün içerisinde onlarca farklı web sitesine giriş yapmaktadır. Her web sitesi, ziyaretçilerine farklı konularda bilgi sunmakta ve hizmet vermektedir. Web sitesi oluşturmak ve bu web sitesini sürekli şekilde yayında tutmak için bazı altyapı teknolojilerine ihtiyaç vardır. Bu altyapı teknolojilerinden ilk ikisi şüphesiz domain ve hosting’dir.

Alan adı olarak Türkçeye çevrilen domaini web sitelerinin adresleri, isimleri olarak tanımlayabiliriz. İnternette yayın yapan her web sitesinin bir adresi vardır. Web sitesini tanıtan isimlerden oluşan bu adreslerde isimden sonra uzantılar gelmektedir. İşte bu isim ve uzantılar, domain yani alan adı olarak nitelendirilir. Web sitesi oluşturmak isteyen birinin alan adı kaydı yapması zorunludur. Dünyada alan adı kaydı yapma yetkisi bulunan çok sayıda sağlayıcı vardır.

Alan adı kaydını tamamladıktan sonra sıradaki yapılması gereken şey ise bir hosting satın almaktır. İnsanlar internet üzerinde web sitenizin adresini yazıp giriş yapmaya çalıştığında karşısına aktif yayın yapan ve içerisinde çeşitli verilerin, şablonların bulunduğu sayfalar görmelidir. İşte bunu sağlayacak olan altyapı hosting’dir. Hosting satın alıp alan adınızla sunucuyu birbirine isim sunucu yönlendirmesi (Nameserver) yöntemiyle birbirine bağlarsınız. Sonrasında web siteniz aktif hale gelerek ziyaretçiler tarafından görüntülenebilecektir. Web sitenizin sunucusuna yükleyeceğiniz her dosya ve veri, anlık olarak ziyaretçiler tarafından görüntülenebilecektir.

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dünyada alan adlarının yönetimini elinde bulunduran bir kuruluş vardır: ICANN. Bu kuruluş, çeşitli sağlayıcılara alan adı satışı yapma konusunda yetkiler vermektedir. Türkiye’de de ICANN tarafından yetkilendirilmiş sağlayıcılar bulunmaktadır. Güvenli ve sorunsuz şekilde domain kaydı yapmak istiyorsanız mutlaka ICANN tarafından yetkilendirilmiş bir sağlayıcıyı tercih etmelisiniz. Bu sayede ileride domainlerinizin herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma olasılığı minimuma iner.

Bunun yanında alan adı kaydı yapacağınız kurumun destek sisteminin hızlı ve etkili çalışıyor olmasına da dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sorun yaşandığında sorunun çözülmesi adına hızlı destek sistemi çok önemlidir.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hosting’in domaine kıyasla daha kapsamlı bir yapı olduğunu söylemek gerek. Zira sitenizin internet üzerinde yayın yapmasını sağlayan altyapı hosting’dir. Bu altyapıda yaşanabilecek olası bir sorun, web sitenizin yayınını doğrudan etkileyecektir.

Hosting hizmeti alacağınız sağlayıcının kendisine ait sunucuları olmasına dikkat ediniz. Bunun yanı sıra sektöründe uzun yıllar faaliyet gösterip tecrübe kazanmış sağlayıcılardan hizmet almanız da çok önemlidir. Zira sunucu hizmetlerinde tecrübe oldukça değerli bir husustur. Müşteriye sağlanan hosting hizmetlerinde yüksek hızda NVME SSD, SSL sertifikası, site hızını arttıran LiteSpeed teknolojisi ve cPanel yönetim sistemi gibi alt hizmetlerin bulunması da çok önemlidir.

Hosting hizmeti satın alacağınız şirketin destek sistemine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Yaşanacak olası sorunlara hızlıca müdahale edebilecek bir destek ekibi, kriz anlarında adeta hayat kurtaracaktır.

Turhost ile Güvenli Domain ve Hosting Satın Alın

Ülkemizin en önde gelen servis sağlayıcısı Turhost, uzun yıllardan beri müşterilerine domain ve hosting hizmeti sunmaktadır. ICANN sertifikasıyla onlarca uzantıda güvenli domain kaydı hizmeti sunan Turhost’un sunucu hizmetleri de oldukça güçlüdür. Alanında deneyimli destek ekibiyle müşterilerine 7 gün 24 saat destek sunan sağlayıcı, yurtiçi ve yurtdışındaki sunucularıyla aktif olarak binlerce siteyi hızlı şekilde barındırmaktadır.

Her türlü hosting ihtiyacını çözüm sunan çok sayıda paketleri bulunan Turhost, tüm hizmetlerini kendine ait yüksek hızda sunucularla sağlamaktadır. Turhost.com adresini ziyaret ederek hızlıca hosting ve domain satın alabilirsiniz.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı