MoUsoCoreWorker.exe Nedir ve Neden Çalışıyor? - Webte İndir
İnternetNasıl Yapılır

MoUsoCoreWorker.exe Nedir ve Neden Çalışıyor?

MoUsoCoreWorker.exe Virüs mü? 2021

Windows kullanıcıları bazen sistem dosyaları arasında gördükleri MoUseCoreWorker adındaki dosyanın ne işe yaradığını bilmediklerinden dolayı farklı düşüncelere kapılabilir. Bazıları windows dosyası olup olmadığını düşünürken bazıları da virüs barındıran bir içerik olabileceği şüphesi ile hareket eder. Yerel disk C depolama alanında açıldığında running yani çalıştığı şeklinde bir uyarı görebilirsiniz.

Bu uyarı herhangi bir sorun olduğu anlamına gelmemesine karşılık yine de kullanıcıların ne olduğunu bilmesinde fayda vardır. Kısaca ne olduğu sorusuna cevap vermek gerekirse bir Windows sistem dosyası demek doğru olacaktır. Neden çalıştığı, ne olduğu gibi sorulara cevap bulmak için çalışma mantığını anlamak gerekir.

MoUseCoreWorker.exe Nedir?

Merak edenler için sistem dosyası adı verilen bu dosyanın temelde amacı bir başka dosya yerine kullanılmaktır. Yerine kullanıldığı dosya ise wuauclt.exe olarak bilinen dosyadır. Windows güncellemelerinde kullanılan bu dosyanın yerine kullanıldığı bilinmelidir. Windows güncellemelerinde indirme işlemlerini yapabilmek için bağlantıların kurulmasını istemek üzere çalışma sistematiği olan bir dosyadır. Bazı durumlarda çalışması ile alakalı olası sorunlar olabilir.

MoUsoCoreWorker.exe Neden Sorun Verir?

Güncellemelerin ne zaman olduğu veya nasıl ilerlediği gibi konularda çoğu zaman kullanıcıların haberi bile olmaz. Çünkü arka planda çalışarak güncellemelerin sorunsuz şekilde kontrol edilmesini sağlar. Güncellenmemiş bir Windows 10 sürümü çalıştırıyor olmanız halinde bazı sorunlar olabilir. Bilgisayarınızın uyku moduna geçişinde sorunlar yaşanabilir.

Haziran 2020’de soru olan bu durum yapılan düzeltmelerden sonra normale döndü. Bir başka rapor edilen hata ise virüsten korunmak için kullanılan programlar tarafından yanlış şekilde algılanmasıdır. Yanlışlıkla tehlike olarak adlandırılan bu programın çalışmasına izin vermeyen antivirüs yazılımı gerekli kontroller sonrasında çalışmasına izin verir hale getirilir.

MoUseCoreWorker.exe Neden Çalışır?

Çalışmasının nedeni sürekli güncellemeleri takip etmek ve gerekli durumlarda uyarılarda bulunmaktır. Kullanıcıların güncelleme yapılması gerektiği veya en uzak ne zamana kadar güncellemelerin tamamlanmasının zorunlu olduğu gibi detayları hakkında uyarı alınmasının nedeni de uygulamadır. Bunun için mutlaka çalışır konumda olup olmadığına bakılmalıdır. Normal olan durum çalışır ve güncellemeleri takip eder halde olmasıdır.

MoUseCoreWorker.exe Çalışmadığında Ne Yapılır?

Sistem dosyasının çalışmasının neden gerekli olduğu bilindiğinde çalışmamasının kötü bir şey olduğu net şekilde anlaşılabilir. Okunaklı ve oldukça kolay anlaşılır bir dosya olmasından dolayı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de mümkün olur. Bunun için dosyanın hangi konumda olduğuna hakim olmak yeterlidir.

Kontrol için:

  • Yerel disk C’ye ulaşmalısınız,
  • Buradan Windows olan sekmeye tıklamanız gerekir,
  • System 32 olan klasöre ulaştığınızda çalışıp çalışmadığını net şekilde görebilirsiniz.

Windows Update ile birlikte bu sistem dosyasının da çalışıp çalışmadığına bu adımları takip ettikten sonra kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

MoUseCoreWorker.exe Hatası Alındığında Ne Yapılmalıdır?

İlk olarak doğru şekilde çalışıp çalışmadığına emin olunmalıdır. Bahsedilen adımlar izlendikten sonra çalışmasında bir sorun olduğu anlaşılırsa çok fazla müdahale şansı yoktur. Bireysel şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin dışında bir işlemde bulunmamak gerekir.

Windows sistem dosyası olduğundan daha farklı sorunların olması söz konusu olabilir. Bunun için en yakın servisten yardım istenmesi daha doğru olacaktır. İşlemler ciddi bir işletim sistemi sorunu olmadıktan sonra fazla uzun olmayan bir zaman diliminde tamamlanarak teslim edilir.

MoUseCoreWorker.exe Bilgisayarı Uykudan Uyandırdığında Ne Yapılır?

Bazen güncelleme veya teknik bir durumdan dolayı bu sorunla karşı karşıya kalınabilir. Böyle olduğunda enerji konusunda veya bilgisayarın sağlığı için önlem alınmalıdır. Çakışan uygulamaları kaldırmak gerekli olur. Uykuda iken uyarı alınarak uyandırılmasının nedeni bu olabileceğinden bu menü değerlendirilebilir. Ayarlar sekmesi gereken alana ulaşılmasında kullanılır.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı