COVID-19 PCR Testi Kaç Günde Çıkar? - Webte İndir
GündemSağlık

COVID-19 PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

COVID-19 virüsünü kapıp kapmadığınızı öğrenmek amacıyla yapılan PCR testi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını yazımızda veriyoruz.

İlk olarak 2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 virüsü, hızlı yayılım göstererek dünyanın neredeyse her yerine yayılmayı başarmıştır. Şu ana kadar yüz milyonlarca kişinin yakalandığı bu virüse yakalananların sayısı her geçen gün artmaya devim ediyor. Öldürücülüğün ve bıraktığı hasarın oldukça ciddi seviyelerde olduğu virüsün bulaş hızı da çok yüksektir. Tüm bu parametreleri göz önünde bulundurunca COVID-19 ile ilgili en önemli konunun erken teşhis olduğu söylenebilir.

Zira bu denli hızlı bulaşan bir virüsü kaptıysanız potansiyel bir taşıyıcı haline gelirsiniz. Virüsü kaptığınız andan itibaren sizinle temaslı olan kişilere virüs bulaştırabilirsiniz. Bu yüzden virüsü kaptığınızı hızlıca fark edip buna göre önlem almalı, kendinizi izole etmelisiniz. Diğer taraftan hekimler tedavi konusunda da erken teşhisin çok önemli olduğunu belirtiyor. Virüs kaptığınızı ne kadar erken fark edip tedavi sürecine başlarsanız sorunsuz atlatma şansınız o kadar yüksek olur.

PCR Testi Neden Yapılır?

COVID-19 virüsünü kapıp kapmadığınızı öğrenmenin (şuan için) en kesin yolu PCR testi yaptırmaktır. COVID-19 PCR testi yaptırdığınız takdirde vücudunuzda virüsün bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Testin doğruluk oranı oldukça yüksektir. PCR testi yaptıran insanların aklındaki en önemli soru PCR testi kaç günde çıkar şeklindedir. Çünkü test verdikten sonraki süreç insanı psikolojik açıdan yıpratabilmektedir. Yıpranmanın önüne geçmenin en iyi yolu da belirsizlikten kurtulmaktır. Bugün Türkiye dahil pek çok dünya ülkesi, aşı olmamış vatandaşların belirli aralıklarla PCR testi yaptırmasını zorunlu kılmıştır. Buna bağlı olarak da test yaptıran kişi sayısı artmıştır.

PCR testi için kişiden bazı örnekler alınır. Bu örnekler önce ağız ve boğaz kısmından alınır. Daha sonra da burun içerisinden küçük örnekler alınarak süreç tamamlanır. Özellikle burun içerisinden örnek alındığı esnada gözyaşınız istemsiz şekilde akabilir. Çünkü testin daha doğru ve net sonuç vermesi için en iyi noktadan örnek alınmalıdır. Bunu yaparken de örnek alma çubuğu burun deliğinizin iç kısmına kadar girebilir.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar ve Nereden Kontrol Edilir?

PCR testi için sizden örnek alındıktan sonra bu örnekler laboratuvara gönderilir. Ayrıca sisteme de sizden örnek alındığına dair not düşülür ve e-nabız sistemine girdiğinizde bu bilgiyi görürsünüz. Laboratuvara gönderilen örnekler belirli testlerden geçirilir. Test ve araştırma süreci tamamlandıktan sonra COVID-19 testinizin pozitif veya negatif olduğu sonuçlanır. Bu geçen süre zarfında testi veren kişi, ister istemez, bir merak içerisinde kalır ve PCR testi kaç günde çıkar gibi sorular sormaya başlar. Bu soruya tam ve kesin bir yanıt vermek zordur. Örneklerin laboratuvara gönderilmesi ve buradaki testlerin tamamlanması gibi süreçler bölgeden bölgeye ve o dönemki yoğunluğa göre değişebilir. Ancak ortalama bir cevap vermek gerekirse 3 gün içinde test sonucunuzun çıktığını söyleyebiliriz.

Bazı dönemlerde test sonucu 1 günde de çıkabiliyor. Aksine 1 hafta da sürebiliyor. Dediğimiz gibi sürecin hızını etkileyen çok sayıda parametre vardır. PCR test sonucunuz belli olduğunda e-nabız sistemi üzerinden görebilirsiniz. Sistemde yer alan testlerim sayfasından test sonucunuzun pozitif mi veya negatif mi olduğu bilgisi açıklanır. Eğer sonuç pozitifse mutlaka kendinizi izole etmeye başlamalısınız. Hatta bu izolasyon süreci COVID-19 şüphesi doğuran belirtiler oluştuğu an başlamalıdır. Test sonucunuz negatif çıkarsa izolasyona son verebilirsiniz. Test sonucunuzun pozitif çıkması durumunda yüksek ihtimalle Sağlık Bakanlığı sizinle iletişim kuracaktır. PCR testi kaç günde çıkar ve süreç nasıl işler gibi konulara bu şekilde açıklık getirebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı