Oytun Erbaş Kimdir, Mesleği Nedir? - Webte İndir
Gündem

Oytun Erbaş Kimdir, Mesleği Nedir?

Son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri olan Oytun Erbaş kimdir ve mesleği nedir gibi soruların cevapları yazımızda.

COVID-19 salgını tüm dünyayı olumsuz anlamda kasıp kavurmuştur. Bu süreçte insanlar, yeni virüsle ilgili bilim insanlarından doğru bilgi edinme ihtiyacı hissetmiştir. Bu ihtiyaçla birlikte kamuoyunda pek çok bilim insanı ve doktor görür olduk. Tıp alanındaki uzmanlar insanlara COVID-19 ile ilgili en güncel ve doğru bilgiyi aktarmaya çalışmaktadır. Ancak kamuoyunun tanıştığı bilim insanlarından bazıları çarpıcı ve bir o kadar tuhaf açıklamalar yapmıştır. O kişilerden biri de Oytun Erbaş’tır. Dr. Oytun Erbaş, sinirbilim ve fizyoloji alanında dersler vermektedir.

Oytun Erbaş’ın COVID-19 sürecinde yapmış olduğu açıklamalar hem çok konuşulmuş hem de eleştiri toplamıştır. Zira Dr. Oytun, pandeminin ilk zamanlarda Türk genlerinden dolayı virüsün Türkleri daha az etkileyeceğini iddia etmişti. Daha sonra da virüsle mücadele için bazı besinler önermesiyle de dikkatleri üzerine toplamıştı. Dikkatlerin üzerine toplanmasıyla birlikte çok sayıda insan Oytun Erbaş kimdir soruları yöneltmeye başlamıştır.

Dr. Oytun Erbaş Kimdir?

Oytun Erbaş, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 2001 yılında mezun olduğu fakülteyi dönem ikincisi olarak bitiren Erbaş’ın daha sonraki TUS süreçleri de oldukça başarılı geçmiştir. Öyle ki Oytun Erbaş Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) 7 kez ilk 10’a girerek derece yapmayı başarmıştır. İlaç araştırma ve geliştirme çalışmaları üzerine uzmanlığı bulunan tıp doktoru, birçok alanda dersler de vermektedir. Bu alanlardan birkaçı fizyolojik psikoloji, sinirbilim ve fizyopatolojidir.

Fizyoloji dalında Doçent Doktor unvanına sahip olan Oytun Erbaş, halihazırda birkaç üniversitede öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir. İyi seviyede İngilizce bilen tıp doktoru 43 yaşındadır. Kendisi 15 Kasım 1978’de İzmir’de doğmuştur. Çok sayıda bilimsel deneye ve araştırmaya imza atan Erbaş’ın bilim dergilerinde yayınlanmış 100’e yakın makalesi bulunuyor. Yukarıda da değindiğimiz üzere özellikle sinirbilim alanında ilaç geliştirme konusunda önemli deneyimlere sahip olan bilim insanı, Kocaeli Gebze’deki Tübitak Teknoloji Geliştirme alanında yer alan Deneysel Tıp ilaç araştırma geliştirme laboratuvarı kurucusudur. Bunun yanında ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Experimental Medicine laboratuvarının kurucusu da Oytun Erbaş’dır.

Oytun Erbaş kimdir yazımıza bilim insanının aldığı ödüllerle devam edelim. 2013 Yılında Uluslararası Otolojik Cerrahi Derneği’nden Politzer Ödülü’nü almayı başaran Oytun Erbaş, aynı yıl Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’nden de Jacques Duparc ödülüne layık görülmüştür. Halihazırda İstanbul Bilim Üniversitesi bünyesinde hazırlanan ve uluslararası yayın yapan Florence Nightingale Journal of Medicine ve Journal of Transplantation dergilerinde editörlük ve sekreterlik yapmaktadır.

Oytun Erbaş’ın ön plana çıkan çalışma alanları psikiyatrik ilişkiler, epilepsi mekanizmaları ve tedavisi, otizm tedavisi ve inflamasyon’dur. Bunun yanında Erbaş diyabetik nöropati ve nöroprotektif ilaç geliştirmelerinde de rol alıyor. Oytun Erbaş kimdir konusu hakkında paylaşabileceğimiz bilgiler bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı