UDF Dosyası Açma - UDF Dosyası Nasıl Açılır ? - Webteindir
Nasıl Yapılır

UDF Dosyası Açma

UDF dosyası açma yöntemine geçmeden önce UDF nedir ve kimler tarafından kullanılır bunu bilmek gerekir. UDF uzantılı dosyalar UYAP tarafından kullanılmaktadır. UYAP Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemleri’nin kısaltılmış ismidir. UDF uzantılı dosyalarda artık yargı sisteminde kağıt sorununu ortadan kaldırmak için tek tıkla ulaşabilecek UYAP sistemindeki dosyalar için kullanılmaktadır. Bu dosyaları en basit nasıl açarım diye düşünüyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Tavsiye içerik => Skype Video Konferansı Nasıl Yapılır?

UDF dosyası açmak için lazım olan sistem ise UYAP Editor kullanmaktadır. UYAP Editor indirerek udf uzantılı dosyalarınızı rahatlıkla açabilir, okuyabilir ve işlem yapabilirsiniz. Basit bir mantıkla anlatmak gerekirse bilgisayarda bir belge oluştururken word dosyasını kaydettiğinizde sonunda .doc ya da .docx uzantısı görürsünüz. İşte UYAP sistemi için gerekli dosyalarda .udf uzantısı kullanmaktadır. Udf dosya uzantısını bazı program ve sistemlerde backup işlemi yaparken de kullanabilirsiniz. Udf uzantısı nedir öğrendiğimize göre artık udf dosyası açma işlemini anlatmaya geçebiliriz.

UDF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan udf uzantılı dosya nasıl açılır diye çok soru gelmekte. Bugün bu yazımızda sizlere udf uzantılı dosyanın nasıl açılacağını ve hangi programın gerektiğinden bahsedeceğim. Adımları doğru bir şekilde yaparsanız kolaylıkla yükler ve udf uzantılı dosyalarınızı açarsınız.

 • Udf uzantılı dosyayı kolay ve güvenli biçimde açabilmek için UYAP Editor uygulamasını indirmek ve kurmak gerekiyor. UYAP resmi sitesinden UYAP Editor programını bilgisayar sisteminize göre seçerek indirebilirsiniz. 33 Mb dosya boyutu olan program hızlı şekilde zip dosyası olarak iner.
 • İndirmiş olduğunuz zip arşiv dosyasını açmak için bilgisayarınızda WinRaR programının kurulu olması gerekir.
 • WinRaR yardımı ile indirdiğiniz dosya içerisinden UYAP Kelime İşlemci exe dosyasını dışarı çıkarın ve çalıştırın. Artık kurulum işlemi başlamıştır ve sunulan yönergeleri takip ederek kurulum işlemini tamamlayın.
 • Kurulum işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınızda yer alan udf uzantılı tüm dosyalar için artık işlem tamamlanmış olacak. Bundan sonra udf uzantılı dosyaları tek tıkla açıp bakabilirsiniz.

Mahkemelerde dosya derdiniz olmadan her türlü sistem üzerinden ulaşabileceğiniz UYAP udf uzantılı dosyalar işinizi kolaylaştırır. Udf uzantılı dosyalar Java tabanlı oluşturulmuştur. Bu yüzden bilgisayarınız da Java son sürüm olması gerekir. Eğer Java yüklü değil ya da güncel değilse Java resmi sitesi üzerinden sürüm kontrolü yaparak uygun dosyayı yükleyebilirsiniz.

Android Cihazlarda UDF Dosyası Açma

Udf uzantılı dosyaları PC üzerinden açabileceğiniz gibi android işletim sistemli cep telefonu ve tabletler yardımıyla da açabilirsiniz. Android cihazlarda udf dosyası açmak için bilgisayar sisteminde olduğu gibi bir programa ihtiyacınız var. Bugün bilgisayar üzerinden udf uzantılı dosyayı açma yöntemi gibi android cihazlarda udf dosyasını nasıl açarsınız onu anlatacağım.

 • Android cihazlarda udf dosyası açmak için cihazın Google Play bölümüne girin. Buradan “Uyap Döküman Editor” programını aratın ve ilk sırada Adalet Bakanlığı tarafından yüklenmiş uygulamayı göreceksiniz.
 • Uyap Döküman Editor programını indirin ve android cihazınıza kurulum işlemini yapın.
 • Kurulum işlemi bittikten sonra uygulamaya girdiğinizde karşınıza boş bir ekran gelecektir.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan dosya simgesine tıklayarak android cihazınız da bulunan udf uzantılı dosyaları görebilirsiniz. Listeden açmak istediğiniz dosyayı seçin ve üstüne tıklayarak açın.

Kullanımı oldukça basit ve kolay bir arayüze sahip Uyap Döküman Editor ile android cihazlarda udf uzantılı dosyaları güvenle ve hızlıca açıp görüntüleyebilirsiniz. Eğer sizde udf uzantılı dosyalar açmak istiyorsanız bilgisayar üzerinden ya da android tabanlı telefon, tablet gibi cihazlarınızdan tek programla kolaylıkla açabilirsiniz. Udf uzantılı dosya açma konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılar bilgisayar üzerinde java sürümlerini kontrol etmeleri gerekir, android cihazlarda ise sürüm kontrolüne dikkat etmeleri gerekir.

UDF Dosyasını PDF Dosyasına Dönüştürme

Udf uzantılı dosyaları yine bir program yardımıyla en çok kullanılan dosya formatı Pdf dosyası haline getirerek rahatça kullanabiliriz. Bunu yapmak için Cute Writer programını indirerek kurmanız gerekiyor.

 • Cute Writer kurulum işlemini tamamladıktan sonra Udf uzantılı dosyayı Uyap Editor yardımıyla açıyoruz.
 • Açılan udf uzantılı dosyayı Uyap Editor programının içinde “yazdır” diyoruz. 
 • Bu işlemden sonra karşımıza gelen pencerede “Cutepdf Writer” seçeneğini seçiyoruz ve dosyaya isim vererek kaydediyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz kolay birkaç adımla udf uzantılı dosyanızı pdf dosyası formatına rahatlıkla çevirebilirsiniz. Eğer yapamadığınız bir nokta olursa yorum kısmına yazmanız yeterli olacaktır.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı