Telefon Isınma Sorunları ve Çözüm Yolları | 2022 - Webte İndir
Mobil

Telefon Isınma Sorunları ve Çözüm Yolları | 2022

Günümüzde telefon ve tabletlerimiz hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı mobil cihazlarımızı sıklıkla günlük hayatımızda kullanmaktayız. Android ve İOS işletim sistemli telefonlarımız, neredeyse bütün işlemlerimizi halletmede yardımcı olan kaynaklar arasında yer almaktadır. Özellikle internet ağının büyük ve geniş bir altyapıya sahip olması, en büyük faktörlerden birisidir.

Son zamanlarda internet ve forum gibi alanlarda birçok işinin telefonum ısınıyor ne yapmalıyım gibi sorular sorduğunu görmekteyim. Bu tür problemlerde geçmişten bu güne birçok modelde devam eden sorunlardan birisidir. Bu sebepten dolayı sizler için konuya özel olarak bir makale hazırlamak istedim. Bu yazımızda telefon ısınma problemi konusunu ele alarak gerekli şekilde bilgilendirme yapmak istiyorum. Bu sayede sizlerde bu sorunu yaşıyorsanız, kolaylıkla çözüm yollarına ulaşmış olabilirsiniz. Aşağıda göstereceğim yöntemler hem telefonlar hem de tabletler için geçerli olan adımları kapsamaktadır.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan telefon ısınma sorunu ile alakalı merak edilen sorularımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin ve cevapların beklediğini de aşağıda kolaylıkla görmüş olabiliriz.

Telefon Neden Isınır? 

Öncelikle telefonlarımızın neden ısınabileceği hakkında bir bilgilendirme yapmak istedim. Mobil cihazlar bildiğiniz üzere batarya sistemler ile çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı telefonlarımızın ısınması çok doğal ve normal bir olaydır. Fakat bazı tür ısınmalar el yakma derecesine gelebilmektedir. İşte bu durumlarda bir sorun olduğunu kolaylıkla anlayabilmekteyiz.

Telefon ısınmaları yazılımsal ve donanımsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak birçok ısınma problemi yazılım alanında görülmektedir. Aşırı yoğum işlem gücü gerektiren oyunlar, büyük kaynaklı uygulamalar, uzun kamera kullanımı, arka planda birden fazla uygulamanın açık olması gibi farklı kaynakların yer aldığını görmekteyiz. Donanım kısmında ise genel olarak batarya, işlemci vb kaynaklar sebebiyle ısınma olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle telefonlarda kullanılan ucuz ve kötü bataryaların ısınma problemine hatta patlama gibi durumlara yol açtığını sıklıkla görebilmekteyiz. Bu sebepten dolayı orijinal batarya kullanımı hem telefon için hem de sağlığımız için önemli bir konudur.

Telefon Isınma Probleminin Çözüm Yolları

Telefonlarımızın ısınma problemini çoğu zaman yaşayabiliyoruz. Bu sebepten dolayı sizler için bazı çözüm yolları buldum ve paylaşmak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Telefon Isınma Sorunları ve Çözüm Yolları | 2022
Telefon Isınma Sorunları ve Çözüm Yolları | 2022

1. Bataryanızı %85’e Kadar Şarj Edin!

İlk öncelik verdiğimiz konulardan birisi batarya konusudur. Telefonlarımızı günlük olarak şarj etmekteyiz. Bu şarj zamanında tamamen doldurmak yerine %85 veya %90 olduğunda şarjdan çekebilirsiniz. Bu durum Battery University’ye göre, batarya sağlığı konusunda en iyi yöntemlerden birisidir. Cihazlarımızı %100 şarj ettiğimiz taktirde birçok ısınma sorunu ile karşılaşma oranımız yükselmektedir.

2. Kamera ve El Feneri Kullanımını Azaltın! 

Telefonlarımızın ve tabletlerimizin bir numaralı şarj yeme kaynaklarından birisi de kamera ve el feneri uygulamalarıdır. Aynı zamanda şarj ile birlikte ısınma problemini de ortaya çıkarmaktadır. Sürekli olarak kameradan resim ve video çekimleri gerçekleştiriyorsanız, bataryanızda ciddi oranlarda ısınma meydana gelecektir. Aynı şekilde fener kullanımı da aşırı olarak bataryanızın yüzdesini azaltacak ve ısınmaya yol açacaktır.

3. Arka Planda Uygulamaları Kapatın!

Arka planda çalışan uygulamalar, ısınma konusunda harika işler çıkarmaktadır. Birçok kişi arka planda çalışan uygulamaları asla kapatmamaktadır. İşte bu durum telefon ısınma sorununa davetiye çıkarmaktadır. CPU ve WİFİ kaynaklarını temizlemek için genel olarak uygulama kullanmaktadırlar. Ben uygulama kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Arka planda açık uygulama bırakmamanız bu konuda yeterli olacaktır.

4. Kalın Kılıflardan Kaçının!

Günümüzde telefonları kullanırken zarar gelmesin diye kılıflar satın almaktayız. Peki bu kılıflar ne kadar sağlıklıdır? İşte burada cevabı almak aslında pekte zor bir durum değildir. Genel olarak kalın kılıf kullanımları bir hayli ilgi görmektedir. Haliyle de piyasada sıklıkla kalın şekilde olan kılıfların satışları yapılmaktadır. Kalın kılıflar telefonunuzun ısınmasına yardımcı olan etmenler arasındadır. Eğer ısınma sezdiyseniz kılıfı çıkarmanız ve o şekilde belli bir süre kullanmanızı önermekteyim.

5. Uçak Modunu Etkinleştirin!

Telefonlarımızda yer alan uçak modu özelliği, harika işlevlere sahip olmaktadır. Bildiğiniz üzere uçak modu özelliği bir hayli özelliğin erişimini kapatmaktadır. Başta WİFİ gibi özelliklerin geldiğini söyleyebilirim. Herhangi bir ısınma durumunda uçak modunu etkinleştirmeniz sağlıklı bir adım olacaktır. Bu sayede birçok uygulama arka planda kısıtlanacak ve akabinde kapanacaktır.

6. Gereksiz Oyun ve Uygulamaları Kaldırın!

Telefonlarımızda biz her ne kadar açmasak dahi, arka planda birçok uygulama açılmaktadır. Haliyle bu durum hem bataryanızı bitirir hem de telefonumuzun aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Telefonumuzda yer alan gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak, bu yöntem için harika bir adımdır. Bu sayede arka planda açılma gibi sorunları da ortadan kolaylıkla kaldırmış olabiliriz.

7. Orijinal Batarya Kullanın!

Telefonların sahiplerinden çektiği en kötü yönlerden birisi de orijinal batarya kullanmak yerine ucuz bataryalar kullanmaktadır. Ucuz veya farklı markalarda satılan bataryalar zamanlar aşırı ısınma ve hızlı şarj bitme gibi problemlere yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı orijinal batarya kullanımı en önemli konulardan birisidir. Telefoncularda değiştireceğiniz sahte bataryalar, maallesef sizleri birçok konuda üzecektir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Telefon Isınma Sorunları ve Çözüm Yolları | 2022 başlığı altında genel olarak bir bilgilendirme yapmaktayım. Telefonum ısınıyor diyen kişiler makalemizi okuyabilir ve kolaylıkla gerekli bilgilere erişim sağlayabilirler. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Ayrıca bu problemi öncesinde yaşayan ve çözüm yoluna kavuşturan kişiler de, uygulamalarını mutlaka yorumlarda belirtmelerini istemekteyim.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı