Telefon Isınınca Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Webte İndir
Mobil

Telefon Isınınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bazen kullandığımız telefonlar ısınabiliyor. Bu gibi durumlarda telefon ısınınca yapılması gerekenler sorusu akla geliyor. Yazımızda bu sorunun yanıtına değiniyoruz.

Bazen kullandığımız telefonlar ısınabiliyor. Bu gibi durumlarda telefon ısınınca yapılması gerekenler sorusu akla geliyor. Yazımızda bu sorunun yanıtına değiniyoruz.

Telefonlar, günümüzde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bugün baktığımızda 7’den 70’e herkesin telefon sahibi olduğunu görebiliyoruz. Donanım, yazılım ve ar-ge unsurlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan telefonların pek çok aksanı bulunmaktadır. Sorunsuz çalıştığı zaman hayatımızı ciddi ölçüde kolaylaştıran telefonlarda zaman zaman sıkıntılarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sıkıntılar kullanıcıları telefonda ciddi bir sorun olup olmadığına dair düşünmeye sevk edebilmektedir. Telefonlarda en çok karşılaşılan sıkıntı ısınmalarıdır. Günümüzde, özellikle akıllı telefonlar, çoğu zaman ısınabiliyor. Telefon ısındığı zaman kullanıcılar ister istemez ciddi bir şey olup olmadığını sorguluyor ve ısının sebebini merak ediyor. Bu içeriğimizde sırasıyla önce telefonların neden ısındığını ve telefon ısınınca yapılması gerekenler anlatmaya çalışacağız.

Telefon neden ısınır?

Telefonumuzda bir ısı gördüğümüzde ister istemez bir endişe yaşarız. Ancak çoğu zaman endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü telefonların belli bir seviyeye kadar ısınması doğaldır. Telefonların içindeki parçaların iletişimini ve düzgün çalışmasını sağlamak için elektrik enerjisinden yararlanılmaktadır. Elektriğin bulunduğu bir yerde ısının oluşması da doğaldır. Belli seviyedeki ısı, telefon donanımının doğru şekilde çalıştığını gösterir.

Ancak eğer telefonunuz çok yüksek derecelerde ısınıyor ve bu yüksek dereceler sürekli devam ediyorsa bu noktada bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Aşırı ısı oluştuğu zaman aklımıza telefon neden ısınır sorusu gelmektedir. Bu sorunun tek bir yanıtı olduğunu söyleyemeyiz. Telefonun aşırı ısınmasını tetikleyecek pek çok sebep olabilir. Fakat bu sebeplerin çoğunlukla yazılım kaynaklı olduğuna dair bir yorum yapabiliriz. Telefon yazılımının donanım ve işlem yönetimini doğru yapamaması sebebiyle aşırı ısınma yaşanabilir. Öte yandan donanım da ısınmanın altında yatan sebep olabilir. Özellikle pilin arızalı olması aşırı ısınmayı ortaya çıkarabilir.

Telefonunuzun aşırı ısınmasının önüne geçebileceğiniz yöntemler vardır. Telefon kullanımınızda yapacağınız birtakım değişikliklerle birlikte telefonunuzun eskisinden daha az ısınabilir.

Telefonum ısınıyor! Telefon ısınınca yapılması gerekenler tam liste

Cihazların ısınma sebeplerinin büyük çoğunluğu yazılımsal olduğu için kullanımda yapacağınız değişiklikler büyük etki gösterebilir. Telefon ısınınca yapılması gerekenler listemizde sizlere önereceğimiz yolları uyguladığınız takdirde, donanımsal bir arıza yoksa, telefonunuz daha az ısınmaya başlayacaktır.

Arkaplanda açık olan uygulamaları kapatın

Akıllı telefonlarda gün içerisinde pek çok farklı uygulamaya girebiliyoruz. Bu uygulamaların her biri belli bir işlem yapıp güç tüketmektedir. Çoğu kişi uygulamadan çıkmak için anasayfa butonuna basıyor. Ancak böyle yapıldığında tamamen çıkılmış olmuyor. Uygulama arkaplanda çalışmaya devam ediyor. Arkaplanda çalışmaya devam eden her uygulama, işlem yapmaya ve güç tüketmeye de devam eder. Bu da telefonun fazladan gereksiz ısınmasına neden olur.

Telefonunuzun ısınmasına engel olmak istiyorsanız arkaplanda açık kalan uygulamaları düzenli olarak kontrol edip kapatmalısınız. Sadece 5 saniyenizi alacak bu işlem emin olun ısınma sorununa ciddi derecede olumlu etkileri olacaktır.

Telefonunuzu yüzde 80 şarj edin

Pek çok insan telefonunu şarj ederken yüzde yüz pil durumuna gelmesini bekler. Ancak bu pek de doğru değildir. Yapılan araştırmalar, telefonu yüzde yüz şarj etmenin batarya ömrünü kısaltıp ısınma sorununa sebebiyet verebileceğini gösteriyor. Bu yüzden telefonunuzu şarj ederken yüzde 100’de iken değil, yüzde 80’deyken şarjdan çıkartın. Telefon ısınınca yapılması gerekenler içerisinde belki de en bilinmeyen ve önemli hususlardan birisi budur.

Uçak modunu kullanmaya alışın

Akıllı telefonlar siz hiçbir işlem yapmıyor olsanız dahi arkaplanda güç tüketmeye devam etmektedir. Bu güç tüketimi de beraberinde ısınma sorununu getiriyor. Uçak modu, telefondaki bütün bağlantıyı kesip telefonu yalın hale getiren bir özelliktir. Telefonunuzla işiniz olmadığı zamanlarda uçak modunu kullanarak güç tüketimini minimum seviyeye indirebilirsiniz. Bu sayede telefon ısınma sorunu da yaşamayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı