Rat Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir? - Webte İndir
MobilNasıl Yapılır

Rat Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da görülen rat virüsü, teknolojik cihazları bozabiliyor. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinize kadar ele geçirebilir. Siz fark etmeden bilgisayarınıza bir dosyayı indirip çalıştırmasına izin verebilir. Bu virüsü engellemenin birden fazla yöntemi vardır. Dilerseniz rat nedir? rat virüsü nedir? bu konulara göz atalım.

Rat Virüsü Nedir?

Rat nedir? sorusunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz.

Uzun adıyla “Remote Access Trojan” (Uzaktan Erişim Truva Atı) olarak biliniz. Kötü amaçlı kullanımlar için oluşturulan bir korsan yazılımdır. Genellikle e-posta veya sistem dosyalarının içinde gömülü olarak saklanır. Rat virüsü, çok iyi bir şifrelemeye sahip olmaları sebebiyle, çoğu antivirüs programlarına yakalanmamaları ve kendilerini gizleyerek çalışmaları en büyük özelliğidir. RAT, bilgisayara bağlı olan tüm dâhili ve harici donanımları yönetebilir. Mikrofon ve kamera üzerinden kayıt alabilir, klavye vuruşlarını not edebilir ve bu sayede sizden veri çalabilir. Ayrıca, uzaktan bilgisayarınızı kapatıp yeniden açabilir, yavaşlatabilir ve uyku moduna geçebilir. Kredi kartı bilgilerinizi çaldığı gibi onlarla istediği kadar harcama yapabilirler. 

Ayrıca bkz: Son dönemlerin popüler alanı olan teknoloji kategorisine mutlaka göz atmalısınız!

Rat Nedir? Nasıl Temizlenir?
Rat Nedir? Nasıl Temizlenir?

Rat Virüsü Nasıl Temizlenir?

Öncelikle google tarafından önerilmeyen sitelere girip indirme işlemi yapmamalısınız. Bu şekilde rat virüsünden korunabilirsiniz. Rat virüsü temizleme işlemi için çeşitli antivirüs programları bulunur. ‘’CCE Killswitch’’, ‘’Scan-Clean’’ vb. programları kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu virüsten kurtulmanın en pratik yolu bilgisayara format atmaktır. Ancak bilgisayarınızda önemli belgeler silinebilir. Formatlama işlemi yapmadan önce bilgisayarınızdaki bilgileri bir bellek üzerine yedekleme yapmalısınız. 

[Antivirüs Programları ile RAT Temizleme] 

RAT virüslerinin, çoğu antivirüs programlarının algoritması çözülerek oluşturulmaktadır. Bu yöntem ile oluşturulan RAT lar, antivirüs programı tarafından tehlikeli yazılım olarak görülmez ve bilgisayarınıza kolayca sızabilir. İşte RAT temizlemek için kullanabileceğiniz antivirüs programları:

  • F-Secure
  • Kaspersky
  • Norton
  • Bitdefender
  • Panda

Bu antivirüs programlarındaki talimatları okuyarak rat virüsü temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

[Sistem Geri Yükleme ile RAT Temizleme]

Bilgisayarlarda, rat virüsü bulaşmadan önceki haline getirmek için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilir ve sistem geri yükleme yapabilirsiniz.

Windows Sistem Geri Yükleme:

  • Ekranın sol altında bulunan Windows işaretli başlangıç menüsüne tıklayın,
  • Arama kısmına “Denetim Masası” yazın ve karşınıza çıkan seçeneğe giriş yapın,
  • Denetim Masasının içinde yer alan “Kurtarma” seçeneğini açın ve “Sistem Geri Yüklemeyi Aç” seçeneğine tıklayıp “İleri” butonuna basın,
  • İşletim sistemini geri döndürmek istediğiniz zamana dair “Geri Yükleme Noktası” seçin ve “İleri” butonuna basın.

Bu yöntem ile de rat virüsü temizle işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Mobil Oyun Yapma Programları

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı