Mutlaka Bilmeniz Gereken Opera'nın En İyi Özellikleri - Webte İndir
İnternet

Mutlaka Bilmeniz Gereken Opera’nın En İyi Özellikleri

Dünyanın en popüler web tarayıcılarından biri olan Opera'nın en iyi özellikleri yazımızda detaylı olarak listeliyoruz.

Gerek mobilde gerekse de bilgisayarda en vazgeçilmez programların başında internet tarayıcıları geliyor. İnsanlar internette sörf yaparken bu uygulamalardan yararlanmaktadır. Bilgisayar kullanıcılarının beğenisine sunulan çok sayıda internet tarayıcısı vardır. Bunlardan bazıları milyonlarca kişi tarafından kullanırken bazıları ise düşük bilinirliğe sahiptir. Dünyanın en çok kullanılan tarayıcı yazılımlarından biri Opera’dır.

Bu alanda yıllardır hizmet veren Opera, kolay ve hızlı kullanımının yanı sıra başka tarayıcılarda pek görmediğimiz özellikleri sunmasıyla da dikkat çekmiştir. Birçok farklı özelliğe sahip olan Opera’nın çoğu özelliği kullananların büyük bölümü tarafından bilinmiyor. Bu yazımızda Opera’nın en en iyi özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Opera’nın Pek Bilinmeyen En İyi Özellikleri

Bazı temel özellikler her web tarayıcısında yer alıyor. Bir tarayıcıyı diğerlerinden öne çıkaran husus, temel özelliklerinin yanında ekstra dikkat çekici özellikler sunmasıdır. Opera, ekstra dikkat çekici diyebileceğimiz çok sayıda özelliğe sahiptir. Gelin bu özelliklerin neler olduğuna bir bakalım.

Sosyal medya mesajlarınıza hızlıca ulaşın

Bir internet kullanıcısının en çok ziyaret ettiği platformların başında Facebook, Instagram ve WhatsApp gelmektedir. Bu platformlar aynı zamanda mesajlaşma özelliğine sahip oldukları için sürekli mesaj geldi mi diye kontrol etme ihtiyacı da hissedebiliyoruz. Opera bu konuda kullanıcılarına kolaylık sağlamış durumda.

Opera arayüzünde sol tarafa sabitlenmiş bir bar bulunuyor. Bu bar üzerinde Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp ikonları yer alıyor. Facebook Messenger’a bastığınız zaman sizi hızlıca Facebook mesajlarınıza yönlendirir. Instagram butonu ise sizi direkt Instagram web sürümüne yönlendirir. Burada Instagram gönderilerini ve hikayelerini görüntüleyip gelen mesajlara cevap verebilirsiniz. WhatsApp simgesine bastığınızda ise WhatsApp web uygulamasına gidersiniz. WhatsApp web ile gelen mesajlarınızı kontrol eder ve yeni mesajlar gönderirsiniz.

Opera’nın bu kısayolları sayesinde internette sörf yaparken istediğiniz an tek tıkla sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına erişebilir ve insanlarla iletişimde kalabilirsiniz.

Yerleşik reklam engelleyici sayesinde reklamlardan kurtulun

Günümüzde web tarayıcıları üzerinde en çok kullanılan uygulamaların başında reklam engelleyiciler gelmektedir. İnsanlar internetteki rahatsız edici reklamları görmek istemiyor. Diğer tarayıcılarda bu özelliği aktif etmek için ekstra bir eklenti yüklemek gerekirken Opera bunu kendi içerisinde sağlıyor. Opera’nın yerleşik reklam engelleyici özelliği sayesinde tek tıkla internetteki tüm reklamları engelleyebilirsiniz.

Opera’nın kendi sunduğu reklam engelleme özelliğini Ayarlar kısmından hızlıca aktifleştirebilirsiniz. Birçok insan Opera’nın en iyi özellikleri arasında reklam engelleyiciyi baş sıraya koymaktadır.

VPN özelliği ile internette daha özgür gezinin

Türk internet kullanıcılarının önemli bir bölümü VPN uygulamalarını kullanmaktadır. VPN’in bu denli çok kullanılmasının sebebi Türkiye’de birçok web sitesinin yasaklı olmasıdır. VPN hem bu yasaklı sitelere erişimi kolaylaştırıyor hem de kimliğinizi gizliyor. İnternet tarayıcılarının çok büyük bir bölümünde VPN hizmeti bulunmuyor. Bazı ücretsiz eklentiler yardımıyla VPN hizmetinden yararlanmak mümkün ancak bu hizmetlerin de kalitesi sınırlı oluyor.

Opera, kendi tarayıcısını kullanan kişilere ücretsiz ve hızlı VPN hizmeti sağlamaktadır. Tarayıcı ayarlarından VPN’i aktif ettiğiniz takdirde sağ üst köşede VPN ikonu belirecektir. Buradan istediğiniz zaman birçok farklı bölge seçeneğiyle VPN hizmetini açıp kapatabilirsiniz.

Tarayıcı üzerinden hızlı şekilde ekran görüntüsü alıp düzenleyin

Bazen internette karşılaştığımız bir sayfayı veya anı ekran görüntüsü almak isteriz. Opera’nın ekran görüntüsü özelliği bu işlemi kolaylaştırıyor. Sağ üst tarafta yer alan ekran görüntüsü alma ikonuyla aktif hale getirebileceğiniz bu özellik sayesinde istediğiniz bir kısmın ekran görüntüsünü alabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Popüler tarayıcının birçok farklı özelliği vardır. Ancak Opera’nın en iyi özellikleri denildiğinde yukarıda belirttiğimiz özellikler ilk sıralarda yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı