Mobil Oyun Yapma Programları | 2022 - Webte İndir
MobilTeknoloji

Mobil Oyun Yapma Programları | 2022

Günümüzde eskiye nazaran mobil oyun yapmak, çok daha basit bir işlemdir. Bildiğiniz üzere artık insanlar yazılım gibi alanlara yönelerek, bu tür işlere yoğunluk vermektedir. Çünkü artık internet üzerinden para kazanmak ve bir şeyler yapmak, çok daha mantıklı gelmektedir. Mobil platform üzerinde oyun yapmak, eğer gerçekten güzel olursa size iyi bir şekilde kazançlar sağlayabilir. Bunun yanında birçok kişi mobil oyun yapabilmek için farklı program ve rehber araştırmaları yapmaktadır. Sizler için mobil oyun yapma programları başlığı altında bazı yazılımları tavsiye edeceğim.

Mobil platform üzerinde oyun yaparak geliştirebilir ve zamanla Android ve  IOS platformunda indirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıda yer alan programları kullanmanız ve harika bir oyun tasarlamanız yeterli olacaktır. Genel olarak bu işe ilk başlayanlar ilk 1-2 oyunda bazı problemler yaşayabiliyor. Zaman geçtikçe alışıyor ve sonrasında ortaya çok daha kaliteli ve güzel oyunlar çıkmaktadır.  Sizlerle birlikte paylaşmış olduğum programlar, tam olarak aradığınız ve kullanabileceğiniz programlardır. Eğer sıfır bilgi ile başlayacaksanız, Youtube gibi platformlardan kolaylıkla nasıl kullanıldıklarına göz atabilirsiniz.

Mobil oyun yapmak için öncelikle zamana ve sonrasında sabra ihtiyacınız vardır. Zor ve uzun bir süreç gerektirdiği için, birçok kişi erkenden pes edebiliyor. Bu tür durumları yaşamamanız için mutlaka sabretmeli ve sonunda güzel bir projenin çıkabilmesi için, bu işe kendinizi vermeniz gerekmektedir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu ile alakalı merak edilen başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

En İyi Mobil Oyun Yapma Programları

Unity

Unity
Unity

Listemizin ilk sırasında Unity isimli program gelmektedir. Dünya üzerinde en çok kullanılan ve tavsiye edilen programlar arasında gelmektedir. Basit ara yüzü ve kullanıcı dostu yapısı ile birlikte, birçok kişi bu programı tavsiye etmektedir. Sadece mobil platformlar için değil PS4, Xbox One, Switch gibi platformlara da bu program üzerinden kendi oyunlarını yapabilirsiniz. Piyasa üzerinde en çok kullanılan ve popüler olan bu program, birçok programa göre çok daha işlevsel özelliklere sahip olmaktadır. Bu programı kullanmak ve oyun yazmak istiyorsanız, C# kodlama dilini bilmeniz gerekmektedir.

Game Maker Studio 2

Game Maker Studio 2
Game Maker Studio 2

Oyun yapımlarında popüler olarak kullanılan bir diğer program ise Game Maker Studio 2 yazılımıdır. Eskiye nazaran şuan çok daha büyük bir kullanıcı kitlesi ile ön plana çıkmaktadır. Diğer programlara göre biraz daha kısıtlama olsa dahi, kullanım olarak sevilen bir yapısı yer alıyor. Özellikle ara yüzünün sadeliği ve kolaylığı, birçok kullanıcı için büyük bir avantaj durumuna dönüşmektedir. Mobil oyun yapma alanında bu programı mutlaka denemenizi önermekteyim. Android ya da IOS market üzerinde yeni yer alan birçok oyun, Game Maker Studio 2 programı tarafından hazırlanarak yayınlanmaktadır.

Unreal Engine 4

Unreal Engine 4
Unreal Engine 4

İsmini mutlaka duyduğunuzu tahmin ettiğim bir diğer program ise Unreal Engine 4 olmaktadır. En iyi mobil oyun yapma programları listemize eklemek ve sizlerin de bu program üzerinden faydalanabilmesini istedim. Birçok kişi tarafından desteklenerek harika oyun yapımlarının çıkarıldığını söyleyebilirim. Popülerliğini ve trend çizgisini daima üst sıralarda tutan Unreal Engine 4, tarihte 1998 yılından bu yana kadar hizmetlerine devam etmektedir. Platform üzerinde 2D ile 3D oyunları kolay bir şekilde kodlama bilginiz olmadan yapabilirsiniz. Aynı zamanda C++ programlama dili ile birlikte, Blueprint ile birlikte görsel arayüzü kolaylıkla kullanabilirsiniz. Mobil, konsol ya da masaüstü cihazları fark etmeksizin, istediğiniz platforma göre oyunları geliştirebilirsiniz.

Godot Engine

Gotod Engine
Gotod Engine

Son zamanların en iyi mobil oyun yapma programları arasında Godot Engine ismini sıklıkla duymaktayız. Unity mantığı ile aynı şekilde ilerleyen bu yazılım, oyun geliştirmeniz için birçok farklı seçeneği kullanıcılarına sunmaktadır. Kodlama dili olarak Phyton tercih eden Godot Engine; Mac, Windows, Android, IOS, Linux gibi farklı platformları desteklemektedir.  Program kullanım olarak diğer programlara nazaran biraz daha karmaşık bir yapıya sahip diyebilirim. Fakat alışma sürecinden sonra çok daha basit ve kolay geldiğini sizlerde anlayacaksınızdır.

Armony

Armony
Armony

Ücretsiz olarak mobil oyun yapma listesinde yer alan bir diğer programımız ise Armony olmaktadır. Ücretsiz olarak 2019 yılında piyasaya sürdürülen bu program, birçok kişinin tercih ettiği programlardan birisidir. Hexa görsel programlama dili tercih edilen bu programda, oyun geliştirmek için sizleri harika bir serüven beklemektedir. Açık kaynak kodlu olması ile birlikte ön plana çıkan Armony, 3D oyunları kolaylıkla yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Blender isimli tasarım aracını kullanmış olan bu program, kod yazmadan da oyun geliştirebilmenize olanak sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Mobil Oyun Yapma Programları | 2022″ başlığı altında programlar hakkında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Hemen aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle birlikte paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı