Leyla ile Mecnun Nerede Çekildi? İşte Efsanenin Çekildiği Yer! - Webte İndir
Gündem

Leyla ile Mecnun Nerede Çekildi? İşte Efsanenin Çekildiği Yer!

Türk televizyon tarihinin efsane dizilerinden Leyla ile Mecnun nerede çekildi konusuna tüm detaylarıyla açıklık getiriyoruz.

Türk dizileri uzun yıllardır gerek ülke içerisinde gerekse de yurtdışında milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Birbirinden farklı ve başarılı Türk televizyon dizileri Türkiye’de yayınlanmasının yanında dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Özellikle Balkan, Arap ve Ortadoğu ülkelerinde Türk dizileri büyük rağbet görmektedir. Türk televizyon tarihine baktığımızda yüzlerce dizi görüyoruz ve bu dizilerin bazıları büyük başarılar elde etmiştir. Türk televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden biri şüphesiz Leyla ile Mecnun’dur.

TRT 1’de yayın hayatına başlayan Leyla ile Mecnun dizisinin ilk yayınlandığı tarih 9 Şubat 2011’dir. TRT’de 104 bölüm boyunca yayınlanan dizi 29 Ocak 2014’te televizyona veda etmiştir. İzleyiciler üzerinde büyük etki bırakan ve TRT’de final yaptığından beri unutulmayan dizi, 3 Eylül 2021’de Acun Medya bünyesindeki Exxen dijital platformunda yeniden yayınlanmaya başlanmıştır. Büyük etki bırakan dizide en ilgi çeken kısımlardan biri de kullanılan mekandır. İnsanlar, dizide simgesel hale gelen o mahalleyi merak ediyor ve Leyla ile Mecnun nerede çekildi diye soruyor. Dilerseniz bu soruya cevap vermeden önce kısaca dizinin konusundan bahsedelim.

Leyla ile Mecnun Dizi Konusu

Leyla ile Mecnun dizisinin senaryosu Burak Aksak tarafından yazılmıştır. İki bebek aynı hastanede dünyaya gözlerini açmıştır. Yatak sayısının az olmasından ötürü bebekler aynı yatağa yatırılır. O an bebeklerin aileleri, yan yana yatan biri erkek biri kız olan çocuklara Leyla ve Mecnun adını verir. Aradan geçen 25 yılın ardından ailesi Mecnun’a doğum sırasında yaşanan bu durumu anlatır ve Leyla’yı istemeye gideceklerini söylerler. Mecnun bu duruma başta inanılmaz karşı çıkar. Ailesinin yaptığını çağdışı olarak nitelendirir. Ancak daha sonra istemeden de olsa anne ve babasının teklifini kabul eder ve Leyla’yı istemeye giderler.

Adeta zorla götürülen Mecnun, Leyla’yı görür görmez ona aşık olur ve babasına bu kızı kesinlikle istediğini söyler. Fakat ortada büyük bir sorun vardır. Leyla, zengin bir ailenin kızıdır. Babasının bir holdingi vardır. Mecnun’un babası taksici, annesi ise ev hanımıdır. Mecnun’un babası başta bunun bir sorun olmayacağını, Leyla’nın babasıyla iyi arkadaş olduklarını düşünür. Ancak karşı taraf için durum hiç de öyle değildir. İstemeye geldikleri andan itibaren Leyla’nın ailesi Mecnun’ları hor görür ve kızlarını istediklerini anladıkları anda dananın kuyruğu kopar. Mecnun ve ailesini adeta kapı dışarı ederler.

Bu olaydan sonra Mecnun’un ailesi Leyla’yı istemekten vazgeçseler de Mecnun vazgeçmez. O kıza ilk görüşte büyük bir aşk beslemiştir. Ne olursa olsun bu aşktan vazgeçmeye niyeti yoktur. Güzel kızın ailesinden habersiz veya haberi olmasına rağmen görüşmeye devam ederler. Bu süreçte mahalleden arkadaşları ona her an yardımcı olur.

Leyla ile Mecnun Nerede Çekildi?

Leyla ile Mecnun’un sevilen bir çok noktası vardı. Bunlardan biri de dizinin mekanlarıdır. Erdal Bakkal, Mecnun’un Evi ve genel olarak mahallenin sokakları tüm izleyiciler tarafından çok benimsenmiş ve sevilmiştir. Mekanı ve atmosferi sevenler Leyla ile Mecnun nerede çekildi konusu altında araştırma yapıyor.

Dizinin simge mekanı haline gelen Erdal Bakkal, İstanbul’un Kireçburnu mahallesinde yer alıyor. Kireçburnu 2. Alakır Sokak’ta yer alan Erdal Bakkal şu an harabe bir haldedir. İnsanlar bakkalın duvarlarına dizi hakkında çeşitli yazılar yazıyor. Mecnun’un evi olarak kullanılan muhit de yine Kireçburnu’nda bulunuyor. Kireçburnu Direkli Sokak’taki ev 4 oda 1 salondur. Evin 3. köprüye manzarası olduğunu da belirtelim. Son olarak meşhur yedek kulübesinin Çayırbaşı Stadyumu adını taşıdığını ve yine Kireçburnu’nda yer aldığı bilgisini ekleyelim.  İşte Leyla ile Mecnun nerede çekildi sorusunun cevabı bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı