iPhone’unuzu Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir? (2021)
İnternetMobilNasıl YapılırTeknoloji

iPhone’unuzu Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir? (2021)

İphone telefonum çöktü 2021

2020 yılında ortaya çıkan ve büyük bir tehlike olarak adlandırılan bug mesajları İphone kullanıcılarının tedirgin olmasına neden oldu. Bu mesajların cihazı çökertme ihtimalinin olduğu bilgisi kesinleştikçe güvenlikle alakalı endişelerin katlanması kaçınılmaz bir hal aldı. Her geçen gün daha fazla mesaj ve bug ortaya çıkması önlem alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Apple bu konuda sürekli çözümler aramasına karşılık henüz net bir çözüm yolu bulamadığından kullanıcıların bireysel çözümler bulmak ve uygulamaktan başka çaresi kalmıyor. Gelişmeler devam etmesine karşılık artan mesaj ve kod tehlikesine karşı alınması gereken uzun bir yol olduğu biliniyor. Bunun için engelleme yollarının bilinmesi önemlidir.

İphone Çökerten Mesaj Nedir?

Farklı semboller veya dini işaretler içeren mesajların geldiği kullanıcılar telefonlarında bir takım sorunlar yaşanmaya başladığını dile getiriyor. 2020 yılında gelen mesajlarda İtalyan bayrağı emojisi ile Sindhi dinine ait olan bazı karakterler olduğu biliniyor.

Eskiden bu mesajlar açılmadığında güvenlikle alakalı bir sorun oluşturması söz konusu olmuyordu. Ama artık açılmasa, kurulum gerçekleştirilmese bile cihazınızın etkisiz hale gelmesi mümkün oluyor. Kötü niyetli çabaların ürünü olan bu durum Apple tarafından ileri sürümlerde kısmi olarak engellense de tamamen ortadan kaldırılmadığı biliniyor.

İphone Çökerten Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır?

Bu sorunla karşı karşıya kalanlar veya kalmadan önlem almak isteyenler bir takım konularda bilgi sahibi olmalıdır. Bunların başında mesaj ön izleme gelir. Buga adı verilen bu mesajlardaki sorunun mesaj ön izlemeden kaynaklandığını biliniyor. Gelen mesajda yer alan sembolleri tanımlayamayan işletim sistemi mesaj karşısında hata vermek zorunda kalıyor.

Yani mesajın önizleme yapılması sorunun kilit noktası olarak adlandırılıyor. Bu durum da mesaj ön izleme özelliğinin önüne geçilmesinin zorunlu olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. İphone bildirimlerinizi açık bıraksanız bile ön izlemelerin engellenmesi önlem alınması açısından önemlidir. Mesajlaşma, e-posta ve mesajlaşma uygulamalarının ön izlemelerini kapatmanız yeterli olacaktır. Tehlike bu yollar üzerinden geliyor.

İphone Çökerten Mesajlar İçin Ön İzlemenin Kaldırılması Nasıl Yapılır?

Tek çözüm yolu olarak gösterilen mesajların önizleme özelliğinin kapatılması için menü üzerinden ilerlenmesi gerekir. Bunun için:

  • Cihazınızın ayarlar sekmesine gelmelisiniz,
  • Ayarlar sekmesinden bildirimler yazan kısma ulaşmalısınız,
  • Çıkan menüde ön izlemeleri göster menüsüne tıklamalısınız,
  • Asla seçeneğini işaretlediğinizden emin olmalısınız.

Bu adımları takip ettikten sonra artık tamamen olmamakla birlikte kısmi şekilde güvende olduğunuzu düşünebilirsiniz. Kısmi ve geçici koruma olması için alınan bu önlemin etkili olduğunu bilmek gerekir.

İphone Çökerten Mesajları Engelleme Yolları Nelerdir?

Ön izleme seçeneğini devre dışı bıraktıktan sonra risk oranını düşürmek için alternatif arayanların uygulaması gereken bir yol daha vardır. Buna göre Apple beta sürümü kullanılmalıdır. Bu sürüm hiç değilse sık sık güncelleme yapılmasına neden olacağından ek bir koruma daha oluşmasına neden olacaktır. İki güncelleme arasında risk oluşturan durumlardan kaçınmak adına önlem almış olunur. Bu yolla farklı şekillerde iki önlem alınmış olduğundan hiç önlem almayan bir kullanıcıya göre telefonunuzun daha çok güvende olması sağlanır.

İphone Çökerten Mesajları Tamamen Engelleme Yolu Var Mıdır?

Her model ve cihazın farklı sürümlerinde farklı hatalarla, güvenlik açıkları ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilir. Bunun için Apple tarafından yapılan açıklamaları takip etmek, alınması önemli görülen adımları uygulamak yeterlidir. Tam çözüm için üretici firmanın kesin çare bulmasını beklemek gerekir.

İphone Hangi Modeller Çökerten Mesajlara Karşı Savunmasızdır?

Çökerten mesajlarla karşı karşıya kalmamak için model seçimini değiştirmek isteyenler için her modelde bu sorunun oluşabileceğini söylemek gerekir.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı