iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirmenin En Kolay Yolu  - Webte İndir
MobilNasıl Yapılır

iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirmenin En Kolay Yolu 

iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

iPhone silinen fotoğrafları geri getirme için en kolay yolu arıyorsanız bu yazımız sizin için. Sizler için hazırladığımız iPhone silinen fotoğraf kurtarma rehberini takip ederek siz de sorununuza çözüm bulabilirsiniz. 

Hangi işletim sistemine sahip olursa olsun, cep telefonlarında yer alan dosyaların yedeklenmesi, silinme durumuna karşı alınabilecek en etkili önlemlerin başında yer alıyor. Ancak yedekleme işlemini yapmadıysanız ve içinde binlerce anınızın bulunduğu fotoğraflarınız silindiyse durum biraz can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bir dakika durun, dünyanın sonu gelmedi. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız aşağıda yer alan yöntemleri izleyerek, fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz. 

Not: Önerilerin tamamı tüm iPhone serisi, iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlar için geçerlidir. 

1.Yöntem- iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme İçin Recently Deleted Özelliği

Apple’ın kullanıcıları için getirmiş olduğu Recently Deleted özelliği ile artık fotoğraflarınız daha güvende. iOS 8 ile birlikte geliştirilen bu özellik sayesinde tüm silinen fotoğraflarınız, “Fotoğraflar (Photos)” içinde, “Son Silinenler (Recently Deleted)” klasöründe bir ay boyunca sizi beklemekte. Fotoğrafları sildikten sonra pişmanlık duyduysanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Buradan “Film Rulosu (Camera Roll)” klasörü veya farklı bir klasöre silinen fotoğrafları yeniden yükleyebilirsiniz. 

Recently Deleted özelliğini kullanmadan önce bilinmesi gereken birtakım bilgiler mevcut. Bunlar şu şekilde; 

  • Bu özellik sadece kendinizin sildiği fotoğrafların kurtulmasına yardımcı olacaktır. Telefondan kalıcı olarak silinen hiçbir şeyi bu özellik geri getirememektedir. 
  • Recently Deleted klasörü, Film Rulosundan sildiğiniz fotoğrafları yalnızca 30 gün süreyle saklamaktadır. 1 ayın sonunda fotoğraflar kalıcı olarak silinmektedir. 
  • Eğer fotoğraflarınız iDevice kullanırken, iCloud senkronizasyonu yaparken ya da iOS güncellemesi sırasında silindiyse, Recently Deleted özelliği geri getirmeyecektir. 

Bu koşulları sağlayan durumlarda Recently Deleted özelliği iki adımda kullanılmaktadır; 

1.Adım: “Fotoğraflar (Photos)” uygulamasına girin. “Son Silinenler (Recently Deleted)” klasörünü bulmak için menüyü aşağı doğru indirin. 

2.Adım: “Son Silinenler” almbüme girin. Fotoğraflar arasından kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin. Ardından sağ alt köşede yer alan “Kurtar (Tap on Recover)” butonuna tıklayın. 

2.Yöntem- iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme İçin Yedekleme 

iPhone’dan fotoğraf ya da görsel galerinizdeki dosyalar silindiyse bu konuda Apple yetkililerine danıştığınız zaman size iki soru yönelteceklerdir. Bu sorulardan ilki “iPhone’u iCloud ile yedeklediniz mi” olacaktır. İkinci soru ise “Telefonunuz iTunes ile senkronize miydi?” şeklindedir. Eğer bu sorulara vermiş olduğunuz yanıt “Evet” ise sorun yok, fotoğraflarınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun çalınması, kaybolması veya kırılması gibi talihsiz durumlarda da bu yöntemi kullanarak fotoğraflarınıza ulaşabilirsiniz. 

Ancak bu durumun birkaç olumsuz yanı bulunmakta. iTunes ve iCloud üzerinden geri yükleme yaparken, işlem sırasında telefonun hafızasındaki tüm verilerin silinmesi durumu söz konusudur. Bu işlem yapıldığında telefonun mevcut hafızasındaki veriler, yedekleme işlemi yapılanlar ile yer değiştirecektir. Ayrıca durumun bir diğer olumsuz yanı ise geri yükleme yapmadan önce, hangi dosyaların yedeklendiğinin bilinemiyor olmasıdır. Bu durum telefonunuzdaki var olan tüm verileri kaybederken, fotoğraflarınıza da ulaşma garantisinin olmaması anlamı taşımaktadır. 

Dolayısıyla, mevcuttaki verilerinizi güvende tutmak için, silinen fotoğrafları PhoneRescue kullanarak yedekten kurtarmanız tavsiye edilmektedir. Böylelikle iOS veri kurtarma aracı olan PhoneRescue, iTunes ve iCloud üzerinden yedekleme işlemi yaptığınız tüm dosyaları görmenize olanak sağlayacaktır. 

PhoneRescue kurtarma aracını iTunes yedeklemeleri için şu adımları takip ederek kullanabilirsiniz;
 

1.Adım: PhoneRescue uygulamasını indirin ve kurun. 

2.Adım: Programı çalıştırdıktan sonra, telefonu bilgisayara bağlayın. Programdan “iTunes Yedeklemeden Kurtar” seçeneğini işaretleyin. Ardından sağ alt köşede yer alan “İleri” butonuna tıklayın. 

3.Adım: Karşınıza gelen yedekler listesinden, doğru iTunes yedeklemesini seçin. Devam etmek için sağdaki “Ok” butonuna tıklayın. 

4.Adım: Programda varsayılan seçenek “Tüm Kategoriler” şeklindedir. Bu nedenle yalnızca “Fotoğraflar” seçeneğini işaretleyin. 

5.Adım: Fotoğraflar analiz edip tarama işleminden geçirilecektir. Sonrasında “iTunes Yedeklemesindeki Fotoğraflar” başlıklı klasöre girin. Kurtarılmasını istediğiniz fotoğrafların var olup olmadığını kontrol edin. Eğer fotoğraflar bu klasörde bulunuyorsa kurtarmak için “Cihaza (To Device)” seçeneğini işaretleyin. Bilgisayara aktarılmak istenen fotoğraflar için ise “Bilgisayara (To Computer)” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. 

Eğer kurtarmak istediğiniz fotoğraflar iTunes yedeklemesinde yoksa, diğer yedeklemeleri de kontrol edebilirsiniz. 

PhoneRescue kurtarma aracını iCloud yedeklemeleri için şu adımları takip ederek kullanabilirsiniz; 

1.Adım:  PhoneRescue iOS Veri Kurtarma aracını bilgisayarınıza indirin ve kurun.

2.Adım:Telefonu bilgisayarınıza bağlayın. “iCloud Yedeklemeden Kurtar” seçeneğini işaretleyin. Ardından ekranın sağ alt köşesinde yer alan “İleri” butonuna tıklayın.

3.Adım: Açılan ekrana Apple ID ve parolayı girerek giriş yapın.  

4.Adım:Aradığınız fotoğrafların bulunduğu iCloud yedeklemesini seçin. “İndir (Download)”  butonuna tıklayın ve almak istediğiniz fotoğrafları işaretleyin. İşaretlenen dosyaları iCloud yedeklemesi üzerinden indirmek için “Tamam” butonuna tıklayın. Bu durumda indirme hızı, internet hızınıza ve iCloud yedekleme boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir, bu nedenle işlem uzun sürebilmektedir. 

5.Adım: Yedekleme indirildikten sonra, iCloud yedeğini taratmak ve dosyaları yüklemek için ekranın sağında yer alan “Ok” butonuna basın. Ardından karşınıza “Fotoğrafları iCloud Yedekte Önizle (Preview the Photos in iCloud Backup)” seçeneği çıkacaktır. Bu seçenekte yer alan ve tekrar yüklemek istediğiniz fotoğrafları işaretleyin. Fotoğrafları telefona indirmek için “Cihaza” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Eğer bilgisayara indirmek istiyorsanız “Bilgisayara” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. 

3.Yöntem- iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Yedeksiz 

Fotoğrafları yukarıdaki yöntemleri kullanarak kurtaramamış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra çoğu kişi fotoğraflarını yedekleme yapmamakta. Bu fotoğrafların kurtulabilmesi için yapılabilecek 3. bir yöntem bulunmakta. PhoneRescue iOS Veri Kurtarma Aracı ile silmiş olduğunuz fotoğrafları geri getirebilirsiniz. 

Yedekleme yapılmamış olan ve fotoğrafların kurtarılmak istendiği durumlar için bilinmesi gereken birkaç önemli husus bulunmakta;

  • Yedeklemesini yapmadan sildiğiniz fotoğrafları veri kurtarma aracı kullanmadan geri getiremezsiniz. Bu uygulamalar genellik ücretlidir.
  • Bilgisayar ve cep telefonları dahil olmak üzere, tüm veri kurtarma yazılımları tek bir ana prensip ile çalışmaktadır. Bu prensip, silinen dosyaların üzerine yazılmaması gerekliliğidir. Eğer veriler üzerine yazılırsa, silinen hiçbir dosyayı kurtarmanız mümkün olmayacaktır.  Telefonunuza yeni eklediğiniz ya da  kurduğunuz herhangi bir şey, verilerin üzerine yazılmasına yol açabilmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için, kurtarma işlemi süresince telefonunuzu uçak moduna almanızı öneririz.
  • Geliştirilmiş olan neredeyse tüm veri kurtarma yazılımları, masaüstü için hazırlanmıştır. Bu nedenle, kullanacağınız yazılımı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni yüklenen uygulama ve yazılımlar, eski verilerin üzerine yazılabilmektedir. Bundan dolayı, bu sayfayı sonrasında bilgisayardan açarak indirme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. 
  • iPhone silinen fotoğrafları geri getirmek için pek çok farklı alternatif uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasından en iyisini seçmek zaman almaktadır. Verilerin geri getirilmesi için hızlı olmak da oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle biz PhoneRescue uygulamasını kullanmanızı öneririz. 

PhoneRescue uygulamasını kullanarak, iPhone silinen fotoğrafları geri getirme için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır; 

1.Adım: Programı indirin ve bilgisayarınıza kurun. 

Windows PhoneRescue indirmek için tıklayın. 

Mac PhoneRescue indirmek için tıklayın. 

2.Adım: Telefonunuzu USB kablosunu kullanarak bilgisayara bağlayın. “iOS Aygıtından Kurtar” seçeneğini işaretleyin. Ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Tara” yazılı butona tıklayın. 

3.Adım: Programda varsayılan seçenek olarak tüm kategoriler işaretli durumdadır, bu nedenle “Tümünü Seç” kısmından işareti kaldırın. “Fotoğraflar” seçeneğini işaretleyin.

4.Adım: Program, silinmiş olan ancak üzerine yazılma işlemi olmayan tüm fotoğraflarınızı listelemek için iPhone’u taramaktadır. Tarama sonlandıktan sonra, ekranın sağ tarafında tüm fotoğraflar listelenecektir.

5.Adım: Bu aşamadan sonra fotoğrafları ön izleyip, istediğiniz fotoğrafları seçebilirsiniz. Program ile fotoğraflarınızı cihazınıza ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.  

>>Diğer yazılarımızı da okuyarak, pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı