Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir - Webte İndir
Mobil

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels, Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada büyük yankı uyandıran insta reels özelliği özellikle tiktok genelinde oldukça ses getirdi. Son yıllarda tiktok uygulaması popüler olmasının ardından çoğu insan orada içerik üretmeye ve videolar çekmeye başladı. Hızlı ünlü olma yollarından bir tanesi de bu gibi görünüyordu. Kullanıcılar başka bir platform olmadığı için genellikle hepsi tek bir uygulamada yer almaktaydı fakat son günlerde insta reels uygulamasının çıkmasıyla saf değiştiren kullanıcılar sayısı oldukça fazla diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere yeni bir özellik olan ve herkesin merak ettiği Instagram reels nasıl paylaşım yaparım, Instagram reels nedir, nasıl kullanılır, özellikleri neler, Instagramda Reels Videoları Nasıl Oluşturulur, Instagram Reels videoları nerede, sizlere onlaradan bahsettik.

Temmuz başı gibi tiktok uygulamasının yasaklanmasının ardından Hindistan bölgesinde kullanıma açılan ve ondan sonra yaklaşık 50 ülkede faliyete geçen insta reels gittikçe popüler olmaya devam ediyor. Son dönemde de getirilen yasaların ve yasaklamaların tiktok üzerine de yansıyacağı duyurulduğu için binlerce kullanıcı tiktok yerine insta reels özelliğini tercih etmeye başladı. Tiktok uygulamasının aynısı olan bu uygulamada tiktok üzerinde ne yapıyorsanız hangi özellikler mevcut ise o özellikler ve daha fazlası instagram reels’de de geçerli diyebiliriz.

Instagram Reels Nedir?

Insta Reels ile video çeken insanlar, 15 saniyelik bir video kaydı yaptıktan sonra, ne kadar hızlı veya yavaş olması gerektiğini düzenleyebiliyor, ayrıca müzik ekleyebiliyor, ve düet özelliği sayesinde başka videolardaki müzikleri de kullanabiliyor, çektiğiniz videoyu Reels’de düzenledikten sonra istedikleri gibi Insta storylerinde yani hikayelerde yayınlayabiliyor ve özel mesajla da paylaşma olanağı sunuyor.

Instagram Reels

Ayrıca bkz: Instagram Gizli Hesap Görme

Instagramda Reels Videoları Nasıl Oluşturulur

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels nasıl kullanılır sorusunun cevabı aslında çok basit eğer önceden tiktok kullanıcısı iseniz hemen anlayabileceğiniz bir yapısı bulunuyor fakat değilseniz de normal hayatta video nasıl çekiyorsanız orda da öyle çekeceksiniz fakat düzenleme işlemleri var bunları öğrenmek zaman alabilir.

  • Ses: Genellikle insanlar Instagram müzik kütüphanesini tercih etmektedir çünkü milyonlarca şarkının yer aldığı bu alanda hemen hemen her şarkı mevcut diyebiliriz fakat orjinal kendi sesinizi veya telefonunuzdan seçebileceğiniz şarkıyı da kullanabilirsiniz.
  • AR Efektleri: İnsanların kullandıkları efektleri kullanabilmek veya sizin tasarladığınız efektleri videoda kullanabilmek için önemlidir.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: En önemli özelliklerden bir tanesidir çünkü kullanıcılar genellikle telefonu sabit bri yere koyup öyle çektikleri için eller serbest modu burada devreye giriyor.
  • Hizalama: İki klip arasında geçileri sağlamak için önemli bir unsurdur.

Instagram Reels Videoları Nerede?

Reels videoları nasıl ve nereden çekebilirim;

Kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi olan Insta Reels Videoları Nerede? sorusunun cevabı olarak kullanıcıların Ana Sayfa özet akışının sol üst bölümünde yer alan Hikayeler içinde olacağını söylemekte fayda var. Instagram’ın ekranın altındaki Canlı videolar, metin gönderileri veya Boomerangs gibi alanların olduğu yerde karşımıza çıkmaktadır. Instagram reels nasıl çekerim gibi sorularının cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Reels kullanıcıların videolarını nasıl görebilirim;

Instagram Reels

Instagram Reels Özelliği Nedir? Nelerdir?

  • Herkese Açık Hesaplar, Tiktok gibi Reels’de de videolarını Keşfet bölümündeki Reels alanında paylaşabiliyor bunun yararı ise daha çok insanın sizi farketme olasılğını artırıyor.
  • Gizli Hesaplar tarafından görülmüyor sadece Reels videolarını takipçileri görebiliyor.
  • Reels videosu hazırlanırken veya sonunda kapak videosu değiştirme arkadaş etiketleme gibi birden fazla unsur yer almakta.

Instagram Reels Kaldırma, Nasıl Kaldırılır, Kapatma

Instagram Reels Kaldırma, Nasıl Kaldırılır gibi soruların yanıtları aslında çok kolay. Bunun için örneği Reels uygulaması veya programı gibi bir unsur söz konusu olmayacağı için insta üzerinden yapılabilmektedir. İnstagramın kendi özelliği olduğu için bu özellikler yoluyla halledebilirsiniz. Bunun yerine hesabı gizleyebilir veya direkt Reels kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Instagram Gizli Hesap Görme

Instagramdaki videoların Reels videoları olduğunu nasıl anlarım ?

Instagram Reels

Instagram Reels Nasıl Kullanılır

https://www.youtube.com/watch?v=OKzm-WqTRac

Sonuç

Bu yazımızda sizlere yeni bir özellik olan ve herkesin merak ettiği Insta reels nasıl paylaşım yaparım, reels nedir, nasıl kullanılır, özellikleri neler, Instagramda Reels Videoları Nasıl Oluşturulur, Reels videoları nerede, sizlere onlaradan bahsettik. Sizlere detaylı bilgi verdiğimiz bu yazımızı beğendiyseniz eğer buradan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Webteindir

7 Senedir teknolojinin içinde olan araştırmayı ve öğrenmeyi prensip haline getirmiş, profeyonel seo yazarlığı yapan bir WebMaster.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı