İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Webte İndir
Teknoloji

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el ekran kartı alma düşünceniz varsa kartı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin, riski azaltın.

Bilgisayar, günümüzde insanlar için en önemli teknolojik aletlerden biridir. Teknolojik gelişmelerin en önemli ürünlerinden biri olarak görülen bilgisayarlar ile pek çok farklı işlemi aynı anda yapabilmek mümkün. Bilgisayarlar, birçok donanım parçasının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir üründür. Bu donanım parçalarının her birinin üstlendiği bir rol vardır. Birinin bile düzgün çalışmaması veya bozulması, bilgisayarın genel performansını düşürecektir. Bilgisayarlarda yer alan parçalardan bazıları temel parçalar olarak nitelendirilmektedir. Ekran kartı, temel parçalardan biridir. Neredeyse tüm bilgisayarlarda dahili veya harici şekilde bulunan ekran kartları, çok önemli görevler üstlenmektedir.

Ekran Kartının Görevleri Nelerdir?

Ekran kartı, bilgisayarda görüntü işleme görevini üstlenen temel bileşendir. Monitör ekranında bilgisayarın içini görmemiz ekran kartı sayesindedir. Ekran kartı düzgün çalışmadığı takdirde ekranda görüntü görmemiz mümkün değildir. Kısacası ekran kartı, monitöre görüntü sinyalleri gönderen donanım parçasıdır.

Bilgisayarda oyun oynamanın popüler hale gelmesiyle ekran kartlarının önemi daha da artmıştır. Zira oyun oynarken ilgili oyunun yüksek çözünürlükte donmadan oynamamızı sağlayan bileşenlerin başında ekran kartı geliyor. Ekran kartı güçlü olmayan bir bilgisayarda yüksek grafiklerdeki bir oyunu oynamak pek mümkün değildir. Yine aynı şekilde video kurgusu veya tasarım çizimi yapan biri için ekran kartı önemli bir donanım bileşenidir.

İkinci El Ekran Kartı Alırken Bunlara Dikkat

Bilgisayar donanımları arasında fiyat olarak en yüksek seviyede olanlardan biri ekran kartıdır. Ekran kartının pahalı olmasıyla birlikte masaüstü bilgisayar kullanıcıları ikinci el ekran kartı satın almaya yönelebiliyor. Ancak burada çeşitli risklerin olduğunu söylemek gerek. Zira ekran kartı, direkt görüntüsüne bakıp iyi olup olmadığına karar verilebilecek bir bileşen değildir. Bu yüzden ekran kartı alırken birtakım noktalara dikkat etmeli hatta testler yapmalısınız. Dilerseniz ikinci el ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde açıklayalım.

Mining yapılmadığından emin olun

Son 10 yılda hayatımıza kripto para madenciliği kavramı girmiştir. Kripto para madenciliğinde insanlar bilgisayar bileşenleriyle kripto paralar elde ediyor ve bu da elbette ki ciddi bir gelir sağlıyor. Kripto para madenciliği yapımı sırasında temel rol oynayan donanım bileşeni ekran kartıdır. Madencilik yapılan ekran kartı adeta 7 gün 24 saat yüksek frekanslarla çalıştırılır. Bu da elbette ki kartın uzun vadede performansını olumsuz yönde etkiler.

Madenciler, madenciliğin kârlılığının azaldığı dönemlerde ellerindeki ekran kartlarını satmaya çalışırlar. Bu dönemlerde ikinci el ilan siteleri mining yapılmış ekran kartlarıyla dolu olur. Uzun vadeli ve performans düşüklüğü olmayan bir ekran kartı sahibi olmak istiyorsanız alacağınız kartın kripto para madenciliğinde kullanılıp kullanılmadığına emin olun. Kullanıldığını öğrendiğiniz takdirde kesinlikle almayın.

Alacağınız ekran kartına performans testi yapın

Yukarıda da değindiğimiz gibi ekran kartı, görüntüsüne bakıp iyi mi değil mi diye sonuca varabileceğimiz bir donanım değildir. Alacağınız ekran kartının kaliteli olduğundan emin olmak istiyorsanız kesinlikle performans testi yapmalısınız. İster satacak kişinin bilgisayarında isterseniz de kendi bilgisayarınızda ekran kartı performansından emin olmak için benchmark testi yapın ve oyun oynayın. Performans düşüklüğü veya dalgalanma hissettiğiniz ekran kartını satın almayın.

Garantili ekran kartı almaya çalışın

İkinci el alacağınız ekran kartının garanti süresinin devam ediyor olmasına özen gösterin. Bu sayede ileriki zamanlarda bir sorun yaşadığınız takdirde kartı yetkili servise gönderip güvenli ve ücretsiz şekilde onarabilirsiniz.

İkinci el ekran kartı alırken yukarıda anlattığımız hususlara dikkat ederseniz sorun yaşama ihtimaliniz minimum seviyeye inecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı