Cyberpunk 2077 Konusu Nedir? - Webte İndir
Oyun Haberleri

Cyberpunk 2077 Konusu Nedir?

Son dönemin en çok konuşulan oyunu Cyberpunk 2077 konusu ile herkesin dikkatini çekiyor. Peki popüler oyunun konusu tam olarak ne?

Oyunlar, dünya gündeminde her geçen gün daha fazla yer kaplamaya devam ediyor. Bugün dünya genelinde yüz milyonlarca kişi oyun oynuyor ve bunların sayısı artmaya da devam ediyor. Oyun sektörüne baktığımızda pazarın iki farklı kategoriye ayrıldığını görebiliyoruz: mobil oyunlar ve PC, konsol oyunları. Bu alanlarda oyunlar geliştiren çok sayıda büyük şirket bulunmaktadır. O şirketlerden biri de CD Projekt Red’dir. Önceleri küçük bir firma olarak Polonya’da hizmet veren CD Projekt Red, bugün dünyanın en büyük oyun şirketleri arasında adını yazdırmayı başarmıştır. Üstelik bunu nispeten kısa bir zaman içerisinde başarmıştır.

CD Projekt Red’in Geçmişten Bugüne Gelişimi

Polonyalı oyun şirketinin hızlı şekilde bu denli büyümesinin arkasında yatan en büyük sebep şüphesiz The Witcher serisi oyunlardır. Efsanevi Witcher kitap serisinden uyarlanan oyunlar dünyada büyük ses getirmeyi başarmıştır. Firmanın ilk büyük oyunu olan The Witcher 1 uluslararası çapta ses getirmese de yerel olarak önemli bir başarı yakalamıştır. Birinci oyundan sonra tüm kaynaklarını serinin yeni oyununa çeviren firma, bu bağlamda belli bir süre sonra The Witcher 2 oyununu piyasaya sürmüştür.

2. Oyun hem yerel hem de uluslararası bazda başarı elde etmiştir. Ve 2. oyundan sonra serinin son oyunu The Witcher 3: Wild Hunt yayınlanmıştır. Bu oyun tüm dünyada büyük ses getirmeyi başarmış ve gerek yayınlandığı yıl gerekse de sonraki yıllarda en iyi oyun olarak nitelendirilmiştir. The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt Red’i dünyanın en büyük oyun şirketleri arasına sokmuştur.

The Witcher 3’ten sonra seriye ara verip başka bir oyuna odaklanmaya başlayan firma, Cyberpunk 2077 adını verdiği oyunu geliştirmeye başlamıştır. 2013’ten beri geliştirilmeye başlayan Cyberpunk 2077’nin arkasında büyük ve uzun bir çalışma vardır. Pek çok yönden yenilikler barındıracağı ifade edilen Cyberpunk 2077, 2020 yılında PC ve konsollarda yayınlanmıştır. Hikayesiyle dikkat çeken oyunla ilgili  bugüne dek en çok aranan ifade Cyberpunk 2077 konusu olmuştur. Oyunun hikayesinin ne olduğuna bir bakalım.

Cyberpunk 2077 Konusu ve Karakterleri

Oyun oldukça büyük bir haritaya sahiptir. Oyunun geçtiği şehir Night City’dir. 2077 Yılına gelindiğinde insanların hayatı bugünkünden çok farklı hale gelmiştir. Dünyayı artık devletler değil büyük şirketler yönetmektedir. Devlet, hükümet gibi kavramlar kalmamış; bunların tamamının yönetimi büyük şirketlerin eline geçmiştir. Zenginler çok daha zengin halde yaşarken fakirler ise çok daha fakirdir ve yaşam güçlükleri çekmektedir. Öte yandan teknolojik alanda da büyük değişiklikler olmuştur. Artık her tarafta robotik teknolojiler kullanılıyor. İnsan vücuduna çipler takılıp bu çiplerle gerek bilgi gerekse de bilinç aktarımı yapılmaktadır. İnsan vücudundaki her uzuv mekanik elementler ile değiştirilebiliyor.

Oyunun dünyasından bahsettikten sonra şimdi de dilerseniz Cyberpunk 2077 konusu ile ilgili kısma geçelim. Oyunu açtığınızda karşınıza üç farklı hikaye seçim ekranı çıkıyor. Bu seçimler Şirketçi, Göçebe ve Sokak Çocuğu olarak adlandırılıyor. Oyunda yöneteceğimiz karakter V’dir. Oyuna başladığımızda yaptığımız hikaye seçimine göre başladığımız yer değişkenlik gösterir. Ancak bir noktadan sonra üç hikayenin de aynı yerde birleştiğini söyleyebiliriz.

V ve arkadaşı Welles, Dexter isimli iş bitirici adamdan Arasaka Şirketi’nde bulunan bir biyoçipi çalmaları konusunda anlaşır. İki arkadaş bu iş için bir plan yapar ve yola koyulur. Biyoçipi çalmayı başaran V ve Walles, bu sırada Megacorp lideri Arasaka’nın oğlu tarafından öldürüldüğünü görürler. Oğul sonradan Arasaka’nın suikaste kurban gittiğini iddia eder. Bu olay Cyberpunk 2077 konusu içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Bir süre sonra yaşananlara sinirlenen Dexter, V’yi kafasından vurarak çöplükte ölüme terk eder. Çöplükte uyanan V, Silverhand isimli bir adamın halüsinasyonunu görür. Kafasının içine yerleştirilen çip, yıllar önce ölmüş olan Silverhand’e aittir. Bu çipi çıkarmak çok zordur. Eğer çıkartılırsa V’nin ölme ihtimali çok yüksektir. Kafasının içerisindeki bu adamdan kurtulmak isteyen V, bunun için Silverhand’in bazı isteklerini yerine getirmek zorundadır. Eski Rock yıldızı Silverhand, V’yi kullanarak onu öldürenlerden intikam alma amacındadır. Bir süre sonra ikili arasındaki ilişki bambaşka bir noktaya evirilecektir. İkisi de birbirinin dediklerini yaparak amaçlarına ulaşmaya çalışacak.

Spoiler vermeden Cyberpunk 2077 konusu genel hatlarıyla bu şekilde anlatılabilir. Oyun, yan görevlerle birlikte 70 saate kadar oynanış süresine sahiptir. Yani uzun bir hikaye sizleri bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı