10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir? - Webte İndir
GenelNasıl Yapılır

10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Günümüzde bilgisayar kullanımı bir hayli fazla olan ve büyük bir rağbet gören durumlardan birisidir. Artık hemen hemen her kişinin ve her iş alanında bilgisayarlar bizleri karşılamaktadır. Hal böyle olunca da insanlar bilgisayar kullanımında bazı noktalarda uzmanlaşma gereksinimi duymaktadır. Bu yeteneklerin arasında 10 parmak yazma kuralı da yer almaktadır.

Bilgisayarı seri kullanmak, işletim sistemini tanımak, klavyeyi hızlı kullanmak gibi birçok farklı alan yer almaktadır. Son zamanlarda internette genel olarak 10 parmak kullanımı ile alakalı paylaşımların çoğaldığını fark ettim. Bunun üzerine bu şekilde bir makale hazırlamak istedim. 10 parmak yazmanın püf noktaları ile alakalı bazı başlıklar yer alıyor. Bu makalemizde sırası ile bu başlıklara değinmek istiyorum.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz. Aynı zamanda 10 parmak klavye kullanımı ile alakalı bilgilerinizi, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

10 Parmak Klavye Kullanımı Nedir?

İlk olarak makalemize 10 parmak kullanımının kısa bir tanımı ile giriş yapmak istedim. 10 Parmak kullanımı günümüz bilgisayarlarının klavyelerinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Burada amacımız tamamen klavyeyi en hızlı şekilde kullanabilmektir. Çoğumuzun iş nedeniyle bilgisayar kullanımı bir hayli sık olmaktadır. Bu sebepten dolayı klavyeyi hızlı kullanmak ve notlarımızı hızlı olmak için 10 parmak kullanımı mutlaka olması gereken özelliklerden birisidir.

10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?
10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sizler için 10 parmak kullanımı noktasında bazı püf noktaları belirledim. Bu sayede sizlerde en yakın zamanda 10 parmak kullanımına hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

Typingme.com ile Tanışın

10 parmak klavye kullanımında ilk olarak typingme.com sitesi ile başlamanızı tavsiye etmekteyim. Bu sitede temel olarak 15 farklı ders yer almaktadır. Bu dersler ile birlikte 10 parmak kullanımına hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Her farklı ders alanında klavye üzerinden alıştırmalar yapmaktasınız. Her parmağın farklı tuşları bulunmaktadır. İlk olarak bu tuşların yerlerini ezberliyor ve sonrasında seri olarak yazmaya çalışıyorsunuz. Dersler hem basit hem de sizleri zorlamayacak derecededir. Bu sebepten dolayı zorlanacağınızı düşünmüyorum. Site ücretsiz olduğu için herkes rahatlıkla istediği gibi kullanabilmektedir. Alıştırmaların yanında basit bilgilerinde bulunması, dersi daha iyi kavrayabilmenizi sağlamaktadır. Siteye yukarıdaki başlığa tıklayarak hızlıca geçiş sağlayabilirsiniz.

Harfleri Parmaklar ile Eşleştirin

10 parmak klavye kullanımında ilk olarak hangi parmakların hangi tuşa basacağını ezberlememiz gerekmektedir. Bu en önemli ve ezberlenmesi gereken konulardan birisidir. 10 parmağımıza da basılması gereken farklı tuşlar yer almaktadır. Yukarıda tavsiye ettiğim sitede de ilk olarak harflerin hangi harf ile eşleştiğini görmekteyiz.

Günlük Düzenli Alıştırmalar Yapın

Her gün düzenli olarak pratikler yapmak sizler için en büyük avantajlardan birisi olacaktır. Günde yarım saat yada 1 saatlik bir çalışma, sizleri harika derecede hazırlamış olacaktır. Günden güne gelişimlerinizi bu pratikler ile daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bu sayede bu alanda çalışmalar yapmada daha istekli olacağınızı da söyleyebilirim.

Elinizi Klavyede Doğru Konumlandırın

Eliniz ile bileğinizin konumlandırılması önemli konulardan birisidir. Her bilgisayar ile klavyenin farklı boyutları ve şekilleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da parmaklarımızı eşleşen kelimelere yakın bir şekilde konumlandırmalıyız. Zamanla yazmaya çalıştıkça elinizin konumunun daha iyi yerleştiğini göreceksiniz.

Oturma Şeklinize Dikkat Etmelisiniz

Bilgisayar başında oturmak zaten hepimizin önem verdiği konulardan birisidir. Bu sebepten dolayı bu alanda oturma düzeni oldukça önemli bir konudur. Eğer dik bir pozisyonda oturur ve konumunuz doğru olursa, bileğinizin klavye ile uyuşması da olası bir ihtimal olacaktır. Bu sayede klavyenin tüm tuşlarına 10 parmağınız ile birlikte kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte 10 Parmak Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir? başlığı altında genel bir bilgilendirme yapmaktayım. Umarım bu konudaki bilgilerimi sizlere doğru bir şekilde aktarabilmişimdir. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Enes Sivri

olmasada olurmuş atmasana ziyaaa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı